Aktualności

Ambasador Finlandii Hanna Lehtinen w Toruniu, fot. Andrzej Goiński

Ambasador Finlandii w Toruniu

Gościem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego była 12 października ambasador Finlandii Hanna Lehtinen, której towarzyszył fiński konsul honorowy w Toruniu Tadeusz Pająk. Przedmiotem rozmów była współpraca naszego województwa z regionem Południowa Ostrobotnia i fińskie inwestycje w Kujawsko-Pomorskiem.

 

Południowa Ostrobotnia to region w środkowo-zachodniej części Finlandii. Zajmuje 14 tysięcy kilometrów kwadratowych i ma nieco mniej niż 200 tysięcy mieszkańców, stolicą jest sześćdziesięciotysięczne Seinäjoki. Nasza współpraca międzyregionalna datuje się od 2009 roku i wspólnie realizowanego projektu Europejskie Regiony Kultury. Przedstawiciele samorządowych władz Południowej Ostrobotni odwiedzali nas trzykrotnie, odbyły się też dwie oficjalne rewizyty na najwyższym szczeblu samorządowym. Spotkania i rozmowy dotyczyły kwestii gospodarczych oraz edukacji i kultury, a ostatnie, podczas lipcowej wizyty na Kujawach i Pomorzu marszałka Asko Peltoli i towarzyszących mu osobistości, możliwej formalizacji współpracy oraz tego, co możemy zaoferować Finom w zakresie wymiany gospodarczej i oferty inwestycyjnej.

 

Ambasador Hanna Lehtinen reprezentuje swój kraj w Warszawie od września 2014. Trafiła na placówkę ze stanowiska wicedyrektora generalnego w departamencie MSZ-tu zajmującym się Rosją, Europą Wschodnią i Centralną Azją. Wcześniej pracowała m. in. w fińskich placówkach dyplomatycznych w Brukseli i Genewie oraz w Komisji Europejskiej. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 października 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 października 2016 r.

 

Ambasador Finlandii Hanna Lehtinen w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiAmbasador Finlandii Hanna Lehtinen w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiAmbasador Finlandii Hanna Lehtinen w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiAmbasador Finlandii Hanna Lehtinen w Toruniu, fot. Andrzej GoińskiAmbasador Finlandii Hanna Lehtinen w Toruniu, fot. Andrzej Goiński