Aktualności

Wizyta ambasadora Averyanova w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras
Wizyta ambasadora Averyanova w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras

Ambasador Białorusi w Toruniu

Marszałek Piotr Całbecki podejmował 18 listopada w Toruniu ambasadora Republiki Białorusi Aleksandra Averyanova. Tematem spotkania były przede wszystkim kwestie związane z wymianą gospodarczą. Kujawsko-Pomorskie od 2005 roku prowadzi współpracę międzyregionalną z białoruskim Obwodem Mohylewskim.

 

Dotychczasowa współpraca z naszymi białoruskimi partnerami dotyczyła przede wszystkim wymiany gospodarczej w dziedzinie rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. Ostatnio goście zza wschodniej granicy uczestniczyli w panelu rolniczym podczas ubiegłorocznego Forum Gospodarczego w Toruniu, jesienią 2015 zorganizowaliśmy misję gospodarczą na Białoruś, a nasi przedsiębiorczy wzięli udział w regionalnym forum ekonomicznym w Mohylewie.

 

W tym roku poszerzyliśmy przestrzeń relacji o inne dziedziny, w tym przede wszystkim kulturę. W najnowszej edycji festiwalu Probaltica uczestniczyła Państwowa Orkiestra Symfoniczna Republiki Białorusi, a białoruski konsul generalny Siargiej Michniewicz był honorowym gościem koncertu inauguracyjnego. Na początku listopada, podczas wizyty oficjalnej delegacji w Mohylewie, samorząd województwa przedłużył umowę z władzami Obwodu Mohylewskiego dotyczącą wspólnych przedsięwzięć w dziedzinie gospodarki, kultury, wymiany młodzieży i edukacji oraz sportu i turystyki.

 

Aleksandr Averyanov, rocznik 1955 roku, urodził się w Kaliningradzie w Federacji Rosyjskiej. Ukończył Białoruski Instytut Politechniczny, Miński Państwowy Uniwersytet Lingwistyczny i Akademię Zarządzania przy Prezydencie Republiki Białoruś. Jest inżynierem, zanim trafił do służby dyplomatycznej pracował jednym z białoruskich instytutów energetycznych, a także specjalistą w dziedzinie globalnej gospodarki i międzynarodowych stosunków ekonomicznych. Misję w naszym kraju pełni od 2014 roku.   

 

Podczas wizyty w Urzędzie Marszałkowskim towarzyszyła mu małżonka Elena Averyanova.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 listopada 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 21 listopada 2016 r.

 

Wizyta ambasadora Averyanova w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasWizyta ambasadora Averyanova w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj KurasWizyta ambasadora Averyanova w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Mikołaj Kuras