Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Ambasador Belgii w Toruniu

Marszałek Piotr Całbecki podejmował 18 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim ambasadora Belgii, panią Colette Taquet. Spotkanie poświęcone było kwestiom gospodarczym oraz związanym z  inwestowaniem w naszym regionie przez belgijskie firmy.

 

Belgowie i ich aktywność – biznesowa, społeczna, kulturalna – są obecni w Kujawsko-Pomorskiem od lat 90-tych. W naszym regionie funkcją 24 belgijskie lub powiązane z belgijskim kapitałem firmy, zajmujące się m. in. produkcją specjalistycznych zbiorników, produkcją żywności i zaawansowanym oprogramowaniem specjalistycznym; otwarta w 2015 roku włocławska fabryka Grupy Solvay wytwarza wysokiej jakości krzemionkę na potrzeby produkcji opon samochodowych. W Inowrocławiu działa Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Flandria, dzięki staraniom którego powstały tam apteki i sklepy społeczne oraz wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, a także grupy wolontariuszy zajmujących się pomocą osobom starszym i niepełnosprawnym. Korzystaliśmy też z doświadczeń Belgów w dziedzinie rewitalizacji obszarów poprzemysłowych. Cztery lata temu to w naszym województwie odbyły się doroczne Dni Flandrii w Polsce.

 

Colette Taquet, rocznik 1963, absolwentka (nauki polityczne i prawo międzynarodowe) Université Libre de Bruxelles, jest ambasadorem swego kraju w Warszawie od 2014 roku. Wcześniej pracowała m. in. w administracji rządowej i w ambasadzie w Londynie, była też ambasadorem na Cyprze i w Libanie.  

 

W spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczył też belgijski konsul honorowy w Bydgoszczy Stanisław Wroński.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

18 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2017 r.

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPFot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP