Aktualności

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Aktywnie, sprawnie, samodzielnie

Blisko pół miliona złotych otrzymały w tym roku organizacje pozarządowe, które realizują projekty ułatwiające osobom niepełnosprawnym i przewlekle chorym dostęp do lecznictwa, a także pomagają w zorganizowaniu zajęć rehabilitacyjnych i warsztatów aktywizacyjnych.

 

– Dostrzegamy i wspieramy działania instytucji i organizacji pozarządowych, które dają osobom niepełnosprawnym szansę na to, żeby ich codzienność stała się po prostu łatwiejsza. Skuteczna forma prowadzenia rehabilitacji w warunkach domowych i w przystosowanych do tego placówkach, a także przygotowanie osób niepełnosprawnych do niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia to niezwykle ważne zadania – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Na projekty mające na celu zwiększenie dostępu osób z niepełnosprawnością do lecznictwa specjalistycznego, terapii i rehabilitacji przeznaczyliśmy 100 tysięcy złotych. Wśród organizacji, które otrzymają dotację są działająca na terenie powiatu brodnickiego Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Volo Vivere”, która realizuje zadanie  „Terapia Plus – Rehabilitacja Osób Niepełnosprawnych w Warunkach Domowych” oraz radziejowskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Przytulanka” z zadaniem „Aktywni i sprawni z przytULAnką”.

 

 „Wiem Więcej 2020” to zadanie działającego w Bydgoszczy Polskiego Związku Niewidomych z Okręgu Kujawsko-Pomorskiego. Ten oraz siedem innych projektów otrzymają dofinansowanie  w ramach konkursu dotyczącego rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych. Wsparcie wynosi 135 tysięcy złotych.

 

250 tysięcy złotych przeznaczono na osiemnaście zadań wspierających działania z zakresu opieki nad osobami przewlekle chorymi. Pomoc otrzyma m.in. realizujące projekt „Razem silniejsi” Stowarzyszenie „Pomóż Sobie Pomagając Innym” działające na terenie powiatu sępoleńskiego, a także Caritas Diecezji Bydgoskiej na zadanie „Okryjmy ich płaszczem troski 2020 r.”.

 

Urząd Marszałkowski wsparł realizację projektów organizacji pozarządowych w dziedzinach: kultury, sportu, rozwiązywania problemów uzależnień, pomocy społecznej, ochrony zdrowia, turystyki i działalności na rzecz osób niepełnosprawnych oraz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W puli środków, które trafią do NGO na te działania jest blisko 8 milionów złotych, które zostały rozdysponowane w ramach 26 konkursów. Czytaj więcej:

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 września 2020 r.