Aktualności

Nabożeństwo w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników z okazji 81. rocznicy pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP
Nabożeństwo w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników z okazji 81. rocznicy pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir

W niedzielę (7 lutego) w Bydgoszczy odbyły się uroczystości upamiętniające osiemdziesiątą pierwszą rocznicę pierwszych masowych deportacji na Syberię. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Po uroczystym nabożeństwie w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników, sybiracy wraz z zaproszonymi gośćmi złożyli kwiaty pod znajdującym się przy świątyni Pomnikiem Zesłańców Sybiru, upamiętniającym wywiezionych.

 

Pierwsza z masowych deportacji Polaków na Syberię, najbardziej tragiczna, przeprowadzona została przez władze sowieckie na początku lutego 1940 roku. W zimową noc wywieziono blisko 140 tysięcy ludzi. Były to głównie rodziny urzędników państwowych, m.in. sędziów, prokuratorów, policjantów, leśników, a także wojskowych, w tym uczestników wojny polsko-bolszewickiej, i właścicieli ziemskich. Trafiły do północnych regionów ZSRR, w okolice Archangielska i Irkucka oraz do Kraju Krasnojarskiego i Komi.

 

Historycy szacują, że w sumie na Syberię wywieziono od trzystu tysięcy do ponad miliona Polaków. Wielu deportowanych nie przetrwało podróży, wielu nigdy nie wróciło z zesłania.

 

Reprezentowaniem interesów oraz upamiętnianiem losów polskich zesłańców na Syberię zajmuje się Związek Sybiraków. W naszym regionie jego oddziały działają w Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 lutego 2021 r.

 

81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP81. rocznica pierwszych wywózek na Sybir, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP