Aktualności

Poznań, główne uroczystości obchodów stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, fot. UMWW
Poznań, główne uroczystości obchodów stulecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego, fot. UMWW

100 lat temu wybuchło Powstanie Wielkopolskie

100 lat temu mieszkańcy historycznej Wielkopolski, a także Kujaw Zachodnich, Pałuk i Krajny spontanicznie chwycili za broń, by przyłączyć te ziemie do odradzającej się Polski. We głównych uroczystościach rocznicowych, które odbyły się 27 grudnia w Poznaniu, uczestniczył wicemarszałek województwa Dariusz Kurzawa. Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego ogłosił rok 2019 Rokiem Powstania Wielkopolskiego.

 

– Ten zwycięski zryw, u którego podstaw leżały poczucie tożsamości narodowej, solidarność i oparcie w solidnym, nowoczesnym zapleczu gospodarczym, przesądził o powrocie do macierzy znacznej części ziem obecnego województwa kujawsko-pomorskiego. Chwała powstańcom, chwała bohaterom! To dzięki nim w naszym regionie z dumą świętujemy stulecie odzyskania niepodległości i mówimy dziś po polsku – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Pierwsza wojna światowa i upadek mocarstw zaborczych otworzyły Polsce drogę do niepodległości, ale sprawa granic, przede wszystkim zachodniej i północnej granicy Rzeczypospolitej, pozostawała otwarta aż do ustaleń traktatu wersalskiego. Powstanie, które szybko uzyskało solidne zaplecze organizacyjne i materialne, było decydujące dla ich korzystnego dla Polaków wyznaczenia.

 

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w Poznaniu (27 grudnia) i Warszawie (28 grudnia). Mieszkańcy Kujaw i Pomorza oddali hołd powstańcom w Bydgoszczy (27 grudnia). Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego przyjął (17 grudnia) stanowisko, w którym podkreśla znaczenie Powstania Wielkopolskiego dla odradzającej się po roku 1918 Polski i naszej teraźniejszości oraz ustanawia rok 2019 Rokiem Powstania Wielkopolskiego.

 

 

Wśród zaplanowanych wydarzeń obchodów setnej rocznicy insurekcji m. in. uroczystości w Kcyni w powiecie nakielskim (30 grudnia, 11 stycznia i 6 lutego).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

28 grudnia 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 31 grudnia 2018 r.