Aktualności

Wizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Wizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

104. urodziny pani Aurelii

Śmiej się z ludźmi, płacz w ukryciu, bądź lekki w tańcu, ale nigdy w życiu – to recepta na długowieczność pani Aurelii Liwińskiej, pełnej energii mieszkanki Torunia, która w sobotę (24 lipca) świętowała swoje 104. urodziny. Nestorka, która należy do grona osób uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, towarzyszy nam podczas wielu ważnych dla województwa wydarzeń i uroczystości.

 

– Jak co roku, w tym pięknym letnim okresie, chciałbym złożyć Pani najserdeczniejsze życzenia – przede wszystkim zdrowia, pogody ducha i tego, by cały czas inspirowała nas Pani do aktywności – życzył pani Aurelii marszałek Piotr Całbecki.

 

Aurelia Liwińska przyszła na świat 24 lipca 1917 roku w Kołbanie na Wołyniu. Podczas wojny polsko-bolszewickiej, w 1920 roku, straciła ojca. Później, w trakcie drugiej wojny światowej, przeżyła rzeź wołyńską. Z rodzinnych stron uciekła na teren Generalnego Gubernatorstwa i aż do upadku Powstania Warszawskiego przebywała w znajdującej się pod stolicą Kobyłce. Po wojnie wyszła za mąż i zamieszkała w Iwicznej (województwo łódzkie), gdzie wychowała czworo dzieci. W centralnej Polsce razem z mężem przez wiele lat prowadziła gospodarstwo i niewielki hotel. Po jego śmierci, w 1998 roku,  przeniosła się do Torunia i zamieszkałą z córką. Lubi spacery i nie odmawia dobrej nalewki. Medal Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis otrzymała z rąk marszałka Piotra Całbeckiego.

 

 

Pani Aurelii, miłośniczce koncertów i sztuki, przekazaliśmy zaproszenia do naszych instytucji kultury.

 

Nestorka towarzyszyła nam m.in. w trakcie obchodów stulecia urodzin patrona naszego województwa św. Jana Pawła II, podczas których podzieliła się swoimi wspomnieniami na temat papieża Polaka. Jako gość specjalny wzięła też udział w pierwszym locie nowego połączenia z bydgoskiego lotniska do Warszawy w 2019 roku. Ostatnio o pani Aurelii pisaliśmy przy okazji jej szczepienia przeciwko Covid-19.

 

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zapraszamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

27 lipca 2021 r.

 

Wizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKPWizyta u 104-letniej pani Aurelii Liwińskiej, fot. Andrzej Goiński/UMWKP