Aktualności

Koncert galowy w Jordankach, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Koncert galowy w Jordankach, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

100 lat toruńskiej szkoły muzycznej

Toruński Zespół Szkół Muzycznych – placówka, która wydała wielu koncertujących na całym świecie znakomitych muzyków, a także dyrygentów, kompozytorów i teoretyków muzyki – świętuje jubileusz stulecia. Kulminacją obchodów był piątkowy (15 października) galowy koncert w Centrum Jordanki. Wśród gości marszałek Piotr Całbecki. Szkoła otrzymała okolicznościowy medal wybity przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na stulecie niepodległości.

 

Wszystko zaczęło się 1 września 1921 roku, kiedy za sprawą Konfraterni Artystów i Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego zostało powołane do życia Konserwatorium Muzyczne. Przez wszystkie lata międzywojenne szkoła, wspólnie z Pomorskim  Towarzystwem Muzycznym, kształtowała życie artystyczne Torunia. Po II wojnie światowej szybko wznowiła działalność – początkowo jako Instytut Muzyki, by ostatecznie przekształcić się w zespół łączący szkoły muzyczne pierwszego i drugiego stopnia.

 

W stuletniej historii placówki przez jej mury przewinęło się wiele znakomitych postaci, w tym wirtuozi koncertujący z powodzeniem w czołowych salach koncertowych w kraju i za granicą, kompozytorzy, dyrygenci i muzykolodzy. Absolwenci podkreślają wyjątkową atmosferę, która towarzyszyła im przez wszystkie lata nauki.

 

Piątkowy uroczysty koncert uświetnili swoją obecnością znakomici goście, w tym marszałek Piotr Całbecki, za kadencji którego samorząd województwa jest konsekwentnym mecenasem kultury. W programie znalazły się utwory Mozarta, Saint-Saënsa, Dvořáka i Liszta w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego oraz solistów. 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 października 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 października 2021 r.

 

Koncert galowy w Jordankach, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert galowy w Jordankach, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert galowy w Jordankach, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert galowy w Jordankach, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKoncert galowy w Jordankach, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

 

Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZespół Szkół Muzycznych w Toruniu, fot. Andrzej Goiński/UMWKP