Aktualności

Premiera musicalu „Excentrycy” w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Premiera musicalu „Excentrycy” w Kujawsko-Pomorskim Teatrze Muzycznym w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

10 lat Kujawsko-Pomorskiego Teatru Muzycznego (zdjęcia)

Wszystko zaczęło się w 2014 roku w niewyremontowanym budynku Pałacu Dąmbskich na sali złotej. Dziś Teatr Muzyczny w Toruniu ma już swoją silną markę na musicalowej mapie Polski, a spektakle wyprzedają się z dużym wyprzedzeniem. W piątek (14 czerwca) odbyła się prapremiera spektaklu „Excentrycy”. W jubileuszowych uroczystościach uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.

 

–  Dziękuję, że od 10 lat współtworzycie pejzaż artystyczny województwa kujawsko-pomorskiego,  kreując to, co najlepsze w połączeniu muzyki i sztuki teatralnej – mówił marszałek Piotr Całbecki.

 

Teatr Muzyczny w Toruniu kieruje swoją ofertę do widzów w każdym wieku. Prezentuje musicale, spektakle komediowe, rodzinne, koncerty jazzowe, czy piosenkę aktorską. Jest idealnym miejscem dla wszystkich, którzy szukają zarówno chwil refleksji, jak i rozrywki na wysokim poziomie. Początki nie były jednak łatwe. W niewyremontowanym jeszcze Pałacu Dąmbskich, bez wody, ogrzewania i elektryczności, na scenie tymczasowej w tzw. sali złotej, odbyła się pierwsza premiera – „Siostry Parry”. W ten sposób zaczęła się piękna teatralna przygoda, w różnych zastępczych lokalizacjach, w lepszych i gorszych czasach. Dziś na tę historię patrzymy z dużą satysfakcją, dumą i wdzięcznością, dla wszystkich osób i instytucji, które wspierały nas w tych niełatwych początkach – podkreśla Anna Wołek, dyrektorka teatru.

 

Przez 10 lat w teatrze odbyło się 46 premier, około 2 tysiące innych wydarzeń, które zgromadziły ponad 220 tysięcy widzów. Dzięki zróżnicowanemu repertuarowi teatr ma już swoją publiczność. Tytuły grane na deskach toruńskiego teatru to sztuki autorstwa zarówno polskich, jak i zagranicznych twórców. Wśród musicalowych propozycji warto wymienić tytuły znane m.in. z Broadwayu jak „Friends. The unauthorized musical parody”, „Kuguar. Musical” czy „Morderstwo dla dwojga”. Najmłodsi widzowie pokochali „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, „Pan Kleks. Powrót”, „Marysia ma Rysia” czy „Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy”.

 

Swoje 10-lecie teatr świętował w niepowtarzalnym muzycznym stylu. 14 czerwca odbyła się musicalowa prapremiera spektaklu „Excentrycy” na podstawie powieści Włodzimierza Kowalewskiego. Na scenie zobaczyliśmy m.in. Rafała Szatana, Kornelię Raniszewską czy Katarzynę Jamróz, towarzyszył zespół muzyczny. Zaplanowano także cykl wystaw, które mają przybliżyć historię teatru oraz jego działalność. Z kolei w grudniu odbędzie się gala jubileuszowa, która będzie ukoronowaniem 10-letniej działalności teatru.

 

Teatr oferuje swoim widzom mnóstwo atrakcji i zapewnia, że jego 10-letnia historia jest tylko początkiem czegoś jeszcze większego. Warto więc odwiedzić to miejsce i śledzić kolejne wydarzenia.

 

Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu

I Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

17 czerwca 2024 r.