Zdrowie

fot. Szymon Zdziebło
fot. Szymon Zdziebło

Movember – Na badanie drogi Panie!

Listopad jest światowym miesiącem świadomości męskich nowotworów – raka jądra i raka prostaty oraz solidarności z mężczyznami zmagającymi się z tymi nowotworami.

 

Wydarzenie zostało zapoczątkowane w 2004 roku przez Fundację Movember. Nazwa MOVEMBER powstała z połączenia 2 angielskich słów – MOUSTACHE (wąsy) i NOVEMBER (listopad). Wydarzenie to ma celu promowanie edukacji zdrowotnej, podnoszenie świadomości pacjentów oraz informowanie o metodach i możliwościach leczenia.

 

Rak jądra jest nietypowym nowotworem, ponieważ często dotyka młodych mężczyzn, którzy są przekonani o swoim zdrowiu, że rak nie jest chorobą, która może ich dotyczyć. Zazwyczaj ignorują potrzebę kontrolowania stanu zdrowia jeśli nic im nie dolega, co może doprowadzić do rozwoju choroby, która na wczesnych etapach ma bardzo dobre rokowanie, ale tylko i wyłącznie jeśli jest odpowiednio leczona! Natomiast w przypadku poważnego zaniedbania może doprowadzić do katastrofalnych dla zdrowia i życia skutków.

 

Warto pamiętać, że rak jądra jest najczęstszym nowotworem wśród młodych mężczyzn!

 

Najprostszą czynnością jest samobadanie jąder, najlepiej po ciepłym prysznicu lub kąpieli.

 

W przypadku niepokojącego odkrycia w samobadaniu (guzek, powiększenie, zmiana struktury), sugestii partnerki lub partnera, którzy znają nasze ciała często lepiej niż my sami, bolesnego, tkliwego czy też cięższego jądra oraz zapalenia jądra, które nie przechodzi mimo odpowiedniego leczenia antybiotykami, należy zgłosić się do lekarza.

 

Takie zjawiska nie muszą oznaczać nowotworu, ale nie mogą pozostać niewyjaśnione. Lekarz urolog wykonuje badanie USG. Jest to proste, bezbolesne, nieinwazyjne badanie pozwalające ocenić strukturę jąder i określić czy nie pojawiły się w nim zmiany patologiczne.
Pomocne jest również zmierzenie poziomu tzw. markerów nowotworowych, którymi w przypadku raka jądra są  beta-HCG, AFP, LDH. Pomiar markerów nowotworowych jest jedynie badaniem pomocniczym, nie jest jednak metodą na której można oprzeć w całości diagnostykę w przypadku podejrzenia raka jądra. Ostateczne rozpoznanie raka jądra i jego podtypu jest możliwe dopiero w wyniku badania histopatologicznego materiału pobranego w czasie zabiegu operacyjnego.

 

Wcześnie wykryty rak jądra to problem o wiele, wiele mniejszy niż choroba w zaawansowanym stadium, która da znać o sobie sama.

 

Podsumowując, Panowie, badajcie się!

Lepiej kilka razy pójść do specjalisty i dowiedzieć się, że wszystko jest w porządku, niż pójść o jeden raz za mało i wyrzucać sobie przegapienie choroby.

Najbardziej męskie jest kompleksowe, wczesne i mądre zadbanie o własne zdrowie!