Zdrowie

Logotyp - Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS

Od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. W obchody Światowego Dnia AIDS każdy z nas może włączyć się  przypinając do ubrania lub udostępniając w mediach społecznościowych Czerwoną Kokardkę – symbol solidarności z osobami zakażonymi HIV,  chorymi na AIDS i ich rodzinami/osobami bliskimi.

 

W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2020 r. zakażenie wirusem HIV stwierdzono u 26 486 osób.

 

Na koniec października 2021 r. leczeniem antyretrowirusowym (ARV) w Polsce objętych było 14 326 pacjentów, w tym 96 dzieci.

 

Niepokojący jest fakt, że około 50% zakażeń wykrywanych jest w bardzo późnym stadium, często pełnoobjawowego AIDS. Dlatego ważne jest podejmowanie inicjatyw profilaktycznych, odpowiadających na różne potrzeby odbiorców.

 

Jedną z nich jest kolejna odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS pn. „Czy wiesz, że…”. Kampania kierowana  jest do ogółu społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem następujących grup:

  • Kobiety w ciąży i ich partnerzy.
  • Osoby dorosłe podejmujące kontakty seksualne bez zabezpieczenia (prezerwatywy) z partnerem, którego status serologiczny jest nieznany – najczęstsza droga przenoszenia HIV na świecie, także w Polsce.
  • Osoby dorosłe, których styl życia związany jest ze zmianą co najmniej jednego partnera seksualnego (np. wejście w nowy związek, zakończenie starego związku, kontakty seksualne także z kimś innym niż aktualny partner w trakcie trwania związku).
  • Osoby zakażone HIV i chore na AIDS oraz ich partnerzy.

 

Światowy Dzień AIDS - plakatŚwiatowy Dzień AIDS - plakatŚwiatowy Dzień AIDS - plakatŚwiatowy Dzień AIDS - plakat

 

Celem kampanii jest:

1. Zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z profilaktyką farmakologiczną HIV/AIDS: PrEP, PEP, profilaktyka wertykalna oraz leczenie antyretrowirusowe (ARV):

  • PrEP – profilaktyka przed narażeniem na zakażenie HIV, czyli stosowanie leków antyretrowirusowych (ARV) u osób niezakażonych w celu zmniejszenia ryzyka zakażenia HIV drogą kontaktów seksualnych.
  • PEP – profilaktyka po narażeniu na zakażenie HIV (gwałt, przypadkowe zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia, kontakt z krwią osoby zakażonej) polegająca na podaniu leków antyretrowirusowych (ARV) w celu zminimalizowania ryzyka zakażenia HIV.
  • Profilaktyka wertykalna – zapobieganie przeniesienia zakażenia HIV z zakażonej matki na dziecko w czasie ciąży, porodu i podczas karmienia piersią. Wykrycie HIV i włączenie leczenia antyretrowirusowego (ARV) u matki sprawia, że ryzyko zakażenia dziecka jest praktycznie eliminowane.
  • Leczenie antyretrowirusowe (ARV) – dzięki dostępnym lekom antyretrowirusowym (ARV) możliwe jest zahamowanie namnażania się wirusa i niszczenia układu odpornościowego osoby zakażonej. Ilość wirusa (wiremia) w organizmach osób żyjących z HIV, które przyjmują leki ARV zgodnie z zaleceniami lekarza, obniża się do bardzo niskich wartości. Osoby te są również mniej zakaźne dla swoich partnerów.

2. Zwiększenie wśród grupy docelowej świadomości, że istnieje możliwość szybkiej diagnostyki:

  • Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV (i innych STIs).
  • Test na HIV – bezpłatnie, bez skierowania i anonimowo – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/.

 

W województwie kujawsko-pomorskim Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) wykonujące badania w celu wykrycia zakażenia HIV, anonimowo i bezpłatnie, połączone z poradnictwem przed i po teście prowadzone są w Toruniu przy Szosie Bydgoskiej 1 (na terenie Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień i Współuzależnienia) oraz w Bydgoszczy przy ul. Kujawskiej 4 (na terenie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej).

 

Więcej informacji na temat HIV/AIDS na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/

 

Osoby potrzebujące porady i wsparcia mogą zgłosić się do Poradni internetowej HIV/AIDS: poradnia@aids.gov.pl lub skorzystać z bezpłatnego telefonu zaufania HIV/AIDS: 800 888 448.

 

Źródło: http://aids.gov.pl