O Elżbiecie Zawackiej w Londynie i w Szkocji
W Roku Cichociemnych Urząd Marszałkowski wspólnie z Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu realizuje projekt „Elizabeth Watson – Cichociemna”. W Londynie oraz szkockim hrabstwie Fife, gdzie szkoleni byli polscy spadochroniarze, prezentowaliśmy spektakl przybliżający postać legendarnej cichociemnej. W wydarzeniach uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa.
– W 75-rocznicę pierwszego zrzutu polskich spadochroniarzy do walki w okupowanej Polsce przypominamy postać związanej z naszym województwem polskiej bohaterki, postaci legendarnej nawet w szeregach tak wyjątkowej formacji, jaką byli cichociemni. Losy Elżbiety Zawackiej zapisały się także na kartach historii Wielkiej Brytanii. Podobnie jest w przypadku Władysława Raczkiewicza – ostatniego urzędującego w Toruniu wojewody pomorskiego II RP oraz prezydenta Polski na uchodźstwie – którego postać w sposób szczególny upamiętnimy w roku 2017 – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Gen. bryg. prof. Elżbieta Zawacka – kurierka Armii Krajowej i jedyna kobieta wśród cichociemnych, więźniarka polityczna, wykładowczyni akademicka, działaczka „Solidarności” i społeczniczka nagrodzona przez sejmik Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa. Projekt „Elizabeth Watson – Cichociemna” (Elizabeth Watson to jeden z pseudonimów Elżbiety Zawackiej) przybliża Brytyjczykom tę wyjątkową postać. Przedsięwzięcie wspierają Polonia Aid Foundation Trust w Londynie, Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Londynie, Konsulat w Edynburgu, Instytut Polski w Londynie, Fife Council, Fife Migrants Forum oraz Fife Polish Education Trust.
Przed brytyjską publicznością prezentujemy spektakl oraz wystawę poświęcone postaci generał Zawackiej. W monodramie Inki Dowlasz „Elizabeth Watson – Cichociemna” występuje Teresa Stępień–Nowicka. W środę (5 października) wernisaż wystawy oraz spektakl zobaczyła publiczność Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w Londynie. Podczas wydarzenia samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
W piątek (7 września) i sobotę (8 września) gościliśmy ze spektaklem w szkockim hrabstwie Fife. To tutaj, w Largo Hause pod Leven, szkoleni byli polscy spadochroniarze. W piątek w Levenmouth Academy monodram zobaczyła młodzież szkolna. Ostatni spektakl i uroczyste podsumowanie brytyjskiej części projektu odbyły się w sobotę (8 października) w Byre Theatre w St. Andrews. W wydarzeniu wzięła udział delegacja przedstawicieli Kujawsko-Pomorskiego z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele. Obecni byli też szkoccy parlamentarzyści oraz przedstawiciele lokalnego samorządu, administracji i Polonii.
Podczas wizyty w Szkocji przedstawiciele samorządu województwa spotkali się także między innymi z lokalnymi parlamentarzystami, gospodarzami regionu Fife i przedstawicielami instytucji kultury, podczas których rozmawili o współpracy między regionami.
Projekt „Elizabeth Watson – Cichociemna” będziemy prezentować także w Austrii. 17 października w siedzibie Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu odbędzie się uroczyste spotkanie z prelekcją dr Katarzyny Minczykowskiej-Targowskiej poświęcone postaci generał Zawackiej. Dzień później w Atelier Theatre zaprezentujemy spektakl „Elizabeth Watson – Cichociemna”. Patronat nad wydarzeniem objął Ambasador RP w Wiedniu.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 października 2016 r.
ostatnia aktualizacja: 10 października 2016 r.