Zdrowie

Grafika wykonana w programie CANVA - obrazek dekoracyjny

15 lipca – Dzień bez telefonu komórkowego

Od czasu wynalezienia energii elektrycznej, w naszym otoczeniu występuje promieniowanie elektromagnetyczne (PEM). Promieniowanie to nie jest obojętne dla naszego zdrowia, jednakże jego wpływ jest zależny od indywidualnych predyspozycji danej osoby.

 

Używanie telefonów komórkowych także przyczynia się do zwiększonego natężenia PEM wokół nas. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), opierając się na wielu przeprowadzonych w tym zakresie badaniach, przedstawiła oświadczenie dotyczące emisji fal przez smartfony. Fale te zostały zakwalifikowane przez WHO do grupy „urządzeń, które mogą być rakotwórcze” z uwagi na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż  mają one właściwości kancerogenne. W grupie tej znajdują się także m.in. ołów, spaliny samochodowe czy chloroform.

 

W przypadku telefonu komórkowego, częścią ciała najbardziej narażoną na wystąpienie skutków ubocznych jest głowa. Jednym z objawów nadmiernego korzystania z urządzenia nazywanego popularnie „komórką”, są bóle głowy, zaburzenia snu, uczucie zmęczenia, trudności z koncentracją, a nawet wahania ciśnienia krwi i zaburzenia hormonalne.

 

W dniu 15 lipca obchodzimy Dzień Bez Telefonu Komórkowego. I chociaż urządzenie to pełni tak ważną rolę w obecnej dobie ludzkości, że trudno byłoby zrezygnować z jego używania, warto dbać o zdrowie i stosować zasady, które eliminują lub przynajmniej ograniczają szkodliwość emitowanych fal. Należą do nich: wyłączanie telefonu, kiedy nie jest używany, nie spanie z telefonem blisko głowy (co najmniej 2-3 metry dystansu), skracanie czasu rozmowy do koniecznego minimum, stosowanie zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących. Szkodliwe, o czym mało kto wie, może być również noszenie okularów z metalową oprawką, ponieważ może ona stanowić rolę dodatkowej anteny, niekorzystnie zmieniającej rozkład pola elektromagnetycznego wokół głowy.

 

Wybór stylu życia jest indywidualną sprawą każdego z nas, ale warto pamiętać, że przeciwwagą długotrwałego, biernego spędzania czasu przy komórce jest regularny wysiłek fizyczny i ruch na świeżym powietrzu, który z pewnością poprawi stan naszego zdrowia fizycznego i psychicznego.