Zdrowie

Grafika - 27 czerwca – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

27 czerwca – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzimy w rocznicę odkrycia insuliny przez Fredericka Bantinga, które zmieniło tę chorobę z nieuleczalnej i często śmiertelnej w przewlekłą. Jednak nieodpowiedni tryb życia i brak troski o własne zdrowie sprawiają, że chorych jest coraz więcej i są coraz młodsi.

 

Na cukrzycę choruje około 422 mln ludzi na świecie, a umiera co roku 1,5 mln. W Polsce z chorobą tą żyje około 3 mln osób, czyli 7,8 proc. Rodaków.

 

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną, jedną z najczęściej występujących chorób przewlekłych, stanowiącą ogromny problem zdrowotny i ekonomiczny na całym świecie. Mówi się, że cukrzyca jest chorobą krajów rozwiniętych, gdzie rozwój gospodarczy oraz urbanizacja przyczyniły się do zmian w stylu życia, takich jak nieodpowiednia dieta (nadwyżka kaloryczna) i zmniejszenie aktywności fizycznej. Konsekwencją tego jest nadmierna masa ciała będąca czynnikiem znacznie zwiększającym ryzyko zachorowania. Według danych u około 90% chorych na cukrzycę typu 2 stwierdza się nadwagę lub otyłość.

 

Cukrzyca jest chorobą częściowo uwarunkowaną genetycznie. Należy jednak zaznaczyć, że nawet w przypadku dziedzicznej skłonności do powstania cukrzycy typu 1 niezbędne jest wystąpienie determinantu środowiskowego, np. infekcji (głównie wirusowych), stresu, niektórych związków chemicznych. W przypadku cukrzycy typu 2 mówi się o zestawieniu czynników genetycznych ze stylem życia. Do jej powstania predysponują zwłaszcza: nadmierna masa ciała, stres, zły sposób odżywiania, brak aktywności fizycznej. Z kolei czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej obejmują: podeszły wiek, otyłość, ciążę przebiegającą z wielowodziem, urodzenie dziecka o masie ciała powyżej 4,5 kg, obciążony wywiad rodzinny w kierunku cukrzycy.

 

Cukrzyca powoduje szereg powikłań, które pogarszają jakość życia oraz zwiększają śmiertelność. Nadmiar glukozy we krwi uszkadza nerwy, wzrok, powoduje niewydolność nerek, choroby układu krążenia…

 

5 kluczowych objawów, które świadczą o tym, że poziom cukru we krwi jest za wysoki:

  • zmęczenie – to jeden z najczęstszych objawów wysokiego poziomu glukozy we krwi; osoby zmagające się z cukrzycą czują się często zmęczone niezależnie od aktywności, jakie podejmują;
  • zwiększona potrzeba oddawania moczu – to efekt tego, że nerki nie są w stanie filtrować nadmiaru cukru, co powoduje wydłużenie czasu oddawania moczu i potrzebę częstszych wizyt w toalecie;
  • utrata wagi – mimowolna utrata wagi, szczególnie w przypadku, gdy nasz apetyt rośnie, powinna nas zaniepokoić; wynika to z faktu, że organizmowi brakuje wystarczających ilości insuliny, by reagować na nadmiar glukozy, więc wykorzystuje zmagazynowany tłuszcz;
  • problemy z widzeniem – podwyższony poziom glukozy we krwi, ale nawet zmiana z niskiego do normalnego poziomu cukru, może wpływać na kształt soczewki oka i powodować niewyraźne widzenie;
  • drętwienie i mrowienie kończyn – to skutek tego, że zwiększony poziom cukru we krwi może uszkadzać nerwy, które przestają wysyłać sygnały do różnych części ciała i powodować od łagodnego drętwienia oraz mrowienia po ból, który może utrudniać wykonywanie codziennych czynności.

 

Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy, warto byś udał się do lekarza. 

 

Bardzo ważna jest też profilaktyka oraz zwiększona świadomość na temat tej choroby. Narzędziem do walki z cukrzycą jest zmiana stylu życia związana ze zdrowym żywieniem oraz aktywność fizyczna. Czynniki te wpływają na ograniczenie ryzyka zachorowania oraz zmniejszenie ryzyka u osób chorych.

 

 Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej Centrum Dietetycznego Online – internetowa poradnia dietetyczna, gdzie zupełnie za darmo i bez wychodzenia z domu każdy może skorzystać z profesjonalnych konsultacji dietetycznych i psychologicznych. Konsultacje mogą mieć charakter jednorazowej porady lub stałej opieki dietetycznej.