Jak wzmacniać kompetencje i potencjał rodzin
Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu przeprowadził cykl trzech dwudniowych szkoleń dla pracowników pomocy społecznej pn. „Praca z rodziną oparta na potencjałach”.
Celem szkolenia było wzmocnienie i rozwój umiejętności pracy z rodziną i dzieckiem. Tematyka szkolenia skupiła się na pracy socjalnej z rodziną opartej na zasobach, metodzie pracy z rodziną na jej różnych etapach istnienia i z różnymi problemami, pracy z rodziną poprzez wzmacnianie potencjału rodziny, pracy z rodziną w jej naturalnym środowisku, prezentacji metod pracy z rodziną pozostającą w kryzysie m.in. PSR-podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach.
Szkolenia odbyły się:
- 26-27 września 2022 r. w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury Bydgoszczy (w przedsięwzięciu wzięli udział pracownicy ośrodków pomocy z Bydgoszczy, Żnina, Osia, Nakła Nad Notecią, Świecia, Solca Kujawskiego i Tucholi);
- 3-4 października 2022 r. w Przedstawicielstwie Urzędu Marszałkowskiego we Włocławku (obecni byli pracownicy ośrodków pomocy z Włocławka, Radziejowa, Bytonia, Lubania, Lubienia Kujawskiego, Osięcin i Aleksandrowa Kujawskiego)
- 17-18 października 2022 r. w Hotelu Przystanek Toruń (udział wzięli pracownicy ośrodków pomocy z Torunia, Rypina, Brodnicy i Osięcin).
Program szkolenia był stały dla wszystkich miejscowości, a zajęcia były realizowane w formie warsztatowej oraz wykładowej z wykorzystaniem dyskusji oraz case study. W trzech edycjach szkoleń wzięło udział 70 osób z całego regionu.
Warsztaty zostały wysoko ocenione przez uczestników szkoleń, zarówno sposób prowadzenia szkolenia, jak i przydatność tematyki dla praktyki zawodowej, o czym świadczą oceny z przeprowadzonych ankiet.
Realizatorem szkolenia była firma Centrum Rozwiązań, którą reprezentowali: Artur Lewiński – terapeuta, trener i superwizor TSR (PSTTSR), terapeuta uzależnień, praktyk NLP i NLP w biznesie. Od 12 lat kieruje Oddziałem Krótkoterminowej Terapii Uzależnień, rozwijając PSR w obszarze terapii uzależnień. Pracuje na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ze studentami pracy socjalnej, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach i członek Europejskiego Stowarzyszenia Terapii Krótkoterminowej oraz dr hab. Jacek Szczepkowski – terapeuta, trener i superwizor TSR (PSTTSR), certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, profesor na Wydziale Pedagogiki UKW w Bydgoszczy, członek European Brief Therapy Assocciation, autor książek, artykułów i opracowań dotyczących terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Założyciel i wieloletni kierownik Całodobowego Młodzieżowego Oddziału Leczenia Uzależnień – pierwszego w Polsce stacjonarnego ośrodka dla osób uzależnionych pracującego w oparciu o TSR.
Opracowanie:
Biuro Wsparcia Rodziny, Przeciwdziałania Przemocy i Uzależnieniom
w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia
październik 2022 rok