Fundusz Filmowy Kujawy Pomorze: „Kandydaci śmierci” wygrywają na 23. Festiwalu MDAG
Dokument bydgoskiego reżysera Macieja Cuske najlepszym polskim filmem 23. edycji Millennium Docs Against Gravity. Partnerem produkcji jest nasz Fundusz Filmowy Kujawy Pomorze.
Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal dokumentu w Polsce. Poznaliśmy właśnie zwycięzców tegorocznej edycji. Grand Prix zdobyła międzynarodowa produkcja „Córki góry” w reżyserii Biljany Tutorov i Petara Glomazića.
Do konkursu filmów polskich zakwalifikowało się 10 tytułów. Jurorzy: Joanna Łapińska, Raul Niño Zambrano oraz Ola Staszel za najlepszy uznali dokument Macieja Cuske „Kandydaci śmierci”. Reżyser z Bydgoszczy dostał nagrodę 4 tys. euro. „Za brawurowy filmowy roller coaster; czuły, a przy tym piekielnie zabawny portret dorastania, przyjaźni i bliskości, w którym beztroska miesza się z lękami, a te potrafią być równie przerażające jak horrorowe zombiaki” – napisali w uzasadnieniu jurorzy.
„Kandydaci śmierci” mieli światową premierę w marcu na międzynarodowym festiwalu w Salonikach, jednym z najważniejszych europejskich przeglądów kina dokumentalnego. Reżyser pracował nad tym filmem prawie dwie dekady. Punktem wyjścia jest historia sprzed lat: wspólne wakacje, na które Cuske zabrał swojego syna Stasia oraz dwóch jego kolegów i chcąc oderwać ich od monitorów komputerów, rzucił pomysł nakręcenia amatorskiego horroru. Z czasem letnia zabawa przerodziła się w długotrwały, 17-letni twórczy rytuał, a dokument stał się zapisem dorastania, relacji i przemian bohaterów. Dziś chłopcy mają prawie po 30 lat, a Stanisław jest wziętym operatorem.
Film doczekał się recenzji w branżowym portalu Cineuropa. „Im bardziej chłopcy zdają sobie sprawę, że ich wspólne letnie eskapady w różnych zakątkach Polski są sposobem na zabezpieczenie ich przyjaźni, przestrzenią do refleksji i krokiem w kierunku dojrzałości, tym bardziej ojciec i mentor, Maciej, rozumie, że są oni również jego bezpośrednim połączeniem z młodością, a także formą zbroi, która pozwala mu wzmocnić się przed stopniowo nadchodzącą starością. Rozumie również, że nakręcenie ostatniego odcinka, który niepostrzeżenie stał się metaforą przemijania życia, nie leży w niczyim interesie” – czytamy.
„Kandydaci śmierci” zostali wyprodukowani przez Fundację Bydgoska Kronika Filmowa. Partnerem jest nasz Fundusz Filmowy Kujawy Pomorze – dokument otrzymał dofinansowanie z projektu „Kujawy+Pomorze: promocja potencjału gospodarczego regionu”. W sierpniu będzie miał premierę kinową.
Maciej Cuske jest absolwentem kursu dokumentalnego Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Razem z kolegami ze Szkoły Wajdy Marcinem Sauterem, Piotrem Stasikiem i Thierrym Paladino założył zespół „Paladino”, który w 2006 r. otrzymał nagrodę artystyczną miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Jego dokument „Wieloryb z Lorino”, zrealizowany na Czukotce, dostał w 2021 r. Polską Nagrodę Filmową Orzeł za najlepszy film dokumentalny i złotą żabę festiwalu Camerimage 2020 z zdjęcia w tej samej kategorii. Razem z Marcinem Sauterem prowadzi Bydgoską Kronikę Filmową, która jest wyjątkowym projektem nie tylko w skali naszego regionu, ale całej Polski. Łączy cechy szkoły filmowej i klubu filmowego.
Millennium Docs Against Gravity
23. edycja festiwalu odbywa się od 8 do 17 maja w siedmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi i Bydgoszczy, a następnie od 19 maja do 1 czerwca przeniesie się do internetu. Program obejmuje blisko 180 dokumentów z całego świata, a także spotkania z twórcami, warsztaty, debaty i wydarzenia muzyczne.
Dariusz Czołgowski
Departament Promocji
15 maja 2026