Zdrowie

Grafika - Światowy Dzień Zapalenia Płuc

Światowy Dzień Zapalenia Płuc (12 listopada) – czego nie wiemy a powinniśmy wiedzieć

Dawniej zapalenie płuc było wyrokiem śmierci, ale i dziś jest wciąż groźne i coraz częściej wymaga hospitalizacji. Najbardziej zagrożone są małe dzieci. Grupą podwyższonego ryzyka są także osoby starsze, ze współistniejącymi chorobami przewlekłymi, takimi jak choroby serca, płuc, nerek.

 

Z powodu pneumokokowego zapalenia płuc w ciągu roku umiera na świecie około 1,6 mln osób. W Polsce na zapalenie płuc i gruźlicę łącznie umiera więcej osób niż na zawał serca. Wskutek zapalenia płuc rozwijającego się w warunkach domowych umiera co 10. chory, w wyniku zapalenia płuc rozwijającego się w szpitalu umiera aż ok. 30 proc. pacjentów w wieku powyżej 75. roku życia. Z kolei na oddziałach intensywnej terapii umiera 44 proc. pacjentów z tzw. respiratorowym zapaleniem płuc. Co prawda objawy zapalenia płuc są dość dobrze znane (m.in. kaszel z ropną plwociną, gorączka powyżej 38 stopni C, tachykardia, a rzadziej duszność, ból klatki piersiowej, krwioplucie), ale trzeba pamiętać, że te typowe objawy wcale nie muszą występować, między innymi u osób starszych z zapaleniem płuc. U nich kaszel lub gorączka pojawiają się bardzo rzadko, natomiast objawem zapaleniem płuc nierzadko jest tzw. splątanie i zaburzenia psychiczne, bełkotliwa mowa. Zazwyczaj nie zwracamy uwagi na te symptomy, dlatego często osoby w podeszłym z zapaleniem płuc umierają, bo zbyt późno trafiły do szpitala (www.rynekzdrowia.pl ).

 

Zapalenie płuc to stan zapalny płuc atakujący pęcherzyki płucne, którego przyczyną są infekcje wirusowe i bakteryjne, rzadziej inne drobnoustroje. Leczenie wymaga podawania antybiotyków. Niestety, nie zawsze są one skuteczne ze względu na postępujące zjawisko antybiotykooporności. Dlatego niezwykle ważne w profilaktyce zapalenia płuc są szczepienia. Obowiązujący w Polsce Program Szczepień Ochronnych (PSO) zabezpiecza przed zakażeniem dwiema groźnymi bakteriami wywołującymi zapalenie płuc: pałeczką hemofilną typu b (od 2007 roku szczepienie przeciw Hib jest obowiązkowe dla wszystkich dzieci) oraz pneumokokami (obowiązkowe od 1 stycznia 2017 roku).

 

Szczepienia przeciwko pneumokokom są jednak wskazane także wśród osób po 65 r.ż., szczególnie tych cierpiących na choroby przewlekłe.

 

Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego realizuje od 2016 r. program polityki zdrowotnej, którego celem jest zmniejszenie liczby infekcji powodowanych przez pneumokoki, w tym zapalenia płuc i zmniejszenie powikłań po zakażeniu pneumokokami wśród osób po 65 r.ż. Dzięki współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego z całego województwa do chwili obecnej w ramach „Programu profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród osób dorosłych w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim” udało się zaszczepić 6 888 seniorów chorych na astmę lub przewlekły nieżyt oskrzeli.

 

 W 2021 r. z programu mogło skorzystać 2 414 osób. W niektórych gminach można jeszcze wykonać bezpłatne szczepienia. Więcej o ww. programie tutaj