Unitas Durat dla zasłużonego dla kraju i nauki
Brał udział w tajnych kompletach, a po walkach na frontach II wojny światowej w szeregach korpusu pancernego poświęcił się nauce – profesor Wacław Roguski został uhonorowany najwyższym odznaczeniem w województwie – marszałkowskim złotym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Z kolei do grona rówieśników Niepodległej odznaczonych srebrnym medalem dołączyła Stefania Nowicka. Z seniorami spotkał się wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.
Zasłużony dla budowy naszej społeczności Wacław Roguski urodził się 25 września 1921. Dorastał na prowadzonym przez rodziców gospodarstwie rolnym. W czasie okupacji brał udział w tajnych kompletach. W 1943 roku z sukcesem przystąpił do egzaminu maturalnego. Powołano go do wojska i skierowano do Oficerskiej Szkoły Piechoty nr 2 w Lublinie. W szeregach I Korpusu Pancernego brał udział w forsowaniu Nysy, gdzie został ranny. Trafił do niewoli i przebywał tam do końca wojny. W 1946 roku porzucił mundur i powrócił na ścieżkę naukową. Rozpoczął studia na Uniwersytecie i Politechnice Wrocławskiej, które ukończył z tytułem inżyniera rolnictwa oraz magistra nauk agrotechnicznych. Pracę zawodową rozpoczął w Dziale Gospodarki Wodnej Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Bydgoszczy, następnie został przydzielony do pracy w nowoutworzonym Oddziale Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych. Tytuł doktora nauk rolniczych uzyskał na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Habilitację w zakresie przyrodniczych podstaw melioracji odebrał w 1973 roku. Sześć lat później otrzymał nobilitację do profesora nadzwyczajnego, a w 1989 – profesora zwyczajnego.
Prowadził liczne badania naukowe, konferencje i seminaria. Kierował pracowniami związanymi z użytkami zielonymi i gospodarką wodną. Był członkiem komitetu nauk rolniczych przy Polskiej Akademii Nauk, a także Polskiego Towarzystwa Agrotechnicznego. Związany z Polskim Towarzystwem Geoficzycznym. Jego opracowania i badania posłużyły do opracowania instrukcji do celów projektowania urządzeń melioracyjnych. Karierę naukową zakończył przejściem na emeryturę w 2001 roku, jednak wciąż utrzymywał współpracę z dawnym Instytutem Melioracji i Użytków Zielonych. Udzielał się społecznie, pełniąc w latach 60. funkcję radnego w Bydgoszczy. W wolnym czasie zagłębiał się w lekturze, szczególnie książek o tematyce związanej z II wojną światową. Spisywał własne wspomnienia. W 1950 poślubił Irenę, wraz z którą wychował troje dzieci, dwie córki i syna. Otrzymał wiele odznaczeń państwowych, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Zasługi, Odznakę Grunwaldzką oraz Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 r. Pan Wacław jest wzorem patrioty, który realizował swoje ideały nie tylko poprzez walkę w szeregach, ale również rozwój naukowy i działalność na rzecz lokalnej społeczności. Pełen biogram.
20 września sto lat temu, także na Mazowszu, na świat przyszła Stefania Nowicka. Jako dziecko pomagała rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Będąc młodą kobietą została zesłana do pracy przymusowej w okolice Fromborka. Pod koniec wojny, w styczniu 1945 roku, niemiecka rodzina u której pracowała zabrała ją ze sobą podczas ewakuacji ludności. Barki eskortowane przez niemiecką łódź podwodną z Prus Wschodnich przez Zalew Wiślany trafiły do Danii. Mieli wiele szczęścia, bo okręt ten w drodze powrotnej został storpedowany. Tęsknota za ojczyzną sprawiła, że po kilku miesiącach pani Stefania wróciła do kraju. Wówczas poznała swojego męża Czesława pochodzącego z Siedlec. Młoda para przeprowadziła się do Bydgoszczy i doczekała trojga dzieci. Pani Stefania pracowała jako sprzedawczyni w sklepie Społem, a po ukończeniu kursów hafciarskich podjęła pracę w bydgoskiej Cepelii, gdzie tworzyła obrusy i fartuchy. Do tej pory wiele jej rękodzieł zdobi domy i zbiory pamiątek. Obecnie spędza czas w domowym zaciszu. Pełen biogram.
Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2021 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
21 października 2021 r.