Aktualności

Zakład Qemetica w Janikowie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Zakład Qemetica w Janikowie, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Walczymy o miejsca pracy w Janikowie

Sejmik przyjął przygotowane przez zarząd województwa z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego stanowisko z apelem do władz państwa o podjęcie natychmiastowych działań na rzecz uratowania przed likwidacją należącego do firmy Qemetica Soda Polska zakładu chemicznego w Janikowie w powiecie inowrocławskim. Zagrożonych zwolnieniami grupowymi jest kilkuset pracowników fabryki sody, a być może także kilka tysięcy zatrudnionych w przedsiębiorstwach kooperujących, co oznaczałoby załamanie rynku pracy w tym rejonie.

 

Na swojej stronie korporacyjnej grupa Qemetica pisze, że zakład w Janikowie stał się nierentowny i generuje straty z uwagi na wysokie ceny energii, silną konkurencję ze strony tureckich producentów i eksporterów sody na polski i europejski rynek oraz regulacje środowiskowe Unii Europejskiej, które ograniczają producentów. Ogłasza wygaszenie produkcji do końca lipca tego roku i zwolnienie do 350 pracowników.

 

„Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego wskazuje na konieczność podjęcia natychmiastowych działań na rzecz rozwiązania sytuacji (…) i podkreśla, że obecne trudne położenie zakładu (…) jest spowodowane wyłącznie czynnikami zewnętrznymi, a nie błędnie prowadzoną polityką rozwoju przedsiębiorstwa. (…) Uwzględniając niezwykle silnie uzasadnioną potrzebę funkcjonowania zakładu (…) w Janikowie w kategoriach bezpieczeństwa energetycznego oraz strategicznego interesu gospodarczego Polski, a także w obliczu spodziewanej jako efekt likwidacji zakładu zapaści społeczno-gospodarczej i problemów środowiskowych gminy Janikowo, w tym bardzo wysokich kosztów społecznych, (…) [apelujemy] o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do utrzymania funkcjonowania zakładu (…), w tym do wprowadzenia rozwiązań, które zapewnią skuteczną ochronę (…) przed nieuczciwą i nieetyczną konkurencją (…) [spoza] Unii Europejskiej – czytamy w przyjętym stanowisku.

 

– Mamy wiarygodne informacje, które pozwalają żywić uzasadnione przekonanie, że mamy tu do czynienia z efektem unijnej polityki klimatycznej, która ma wpływ na całą branżę  chemiczną na kontynencie, przy jednoczesnym braku skutecznej ochrony unijnego rynku. Tureccy producenci sody, którzy nie podlegają unijnym obostrzeniom środowiskowym, produkują znacznie taniej i mają już 30 proc. polskiego rynku. A w grę wchodzą jeszcze w tym przypadku tanie surowce z Rosji, a prawdopodobnie także reeksport rosyjskiej sody. To musi się zmienić. Ostatecznie skierujemy pismo w tej sprawie do Komisji Europejskiej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Adresatami stanowiska są m.in. premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Szymon Hołownia i marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska.

 

Treść stanowiska

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

17 marca 2025 r.

Ostatnia aktualizacja: 18 marca 2025 r.