Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki udziela wywiadu podczas przerwy w obradach sesji plenarnej Komitetu Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki udziela wywiadu podczas przerwy w obradach sesji plenarnej Komitetu Regionów, fot. Mieszko Matusiak/UMWKP

Komitet Regionów o zasobach wodnych

Marszałek Piotr Całbecki był sprawozdawcą dobrze przyjętej opinii Europejskiego Komitetu Regionów dotyczącej konieczności modernizacji kluczowych dla unijnej polityki w dziedzinie ochrony wód i bezpieczeństwa przeciwpowodziowego aktów prawa europejskiego. 6 lipca Komitet Regionów w głosowaniu przyjął ten dokument. 

 

 

– Proponujemy Komisji Europejskiej rewizję dotychczasowych przepisów zawartych w dyrektywie wodnej, które należy dostosować do obecnej sytuacji. Mam nadzieję, że głos komitetu, który wyraziliśmy w naszej opinii, zostanie usłyszany – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Przygotowana przez marszałka Całbeckiego opinia wskazuje pojawiające się wyzwania oraz proponuje rozwiązania w zakresie powszechnego dostępu do wody, ochrony i gwarancji jej jakości oraz dostępu do infrastruktury sanitarnej. W związku z pandemią Covid-19 w dokumencie pojawiły się zapisy mówiące o konieczności rozszerzenia działań mających na celu wyeliminowanie zagrożeń epidemiologicznych. Zgodnie z treścią opinii dyrektywy wodne wymagają aktualizacji. Zaproponowane rozwiązania dotyczą przede wszystkim opracowania i wdrożenia innowacyjnych technologii, które zmniejszą poziom zanieczyszczeń wód m.in. pestycydami, farmaceutyki i mikrodrobinami plastiku.

 

Dokument zwraca też uwagę na konieczność większej spójności i koordynacji powiązanych aktów prawnych UE i proponuje, aby Komisja Europejska zbadała potencjał możliwej współpracy z międzynarodowym programem hydrologicznym UNESCO w celu wzmocnienia wiodącej roli Europy w osiąganiu zrównoważonego charakteru zasobów wody na świecie.

 

Opinia, przyjęta 6 lipca przez KR, a wcześniej jednogłośnie podczas posiedzenia właściwej komisji, powstała we współpracy z wybitnym ekspertem w dziedzinie zasobów wodnych, twórcą nowoczesnej koncepcji ekohydrologii profesorem Maciejem Zalewskim, który jest dyrektorem Międzynarodowego Centrum Ekologii Polskiej Akademii Nauk i stałym współpracownikiem UNESCO. Była w Brukseli szeroko komentowana. Informacje na ten temat, z wypowiedziami marszałka Piotra Całbeckiego, pojawiły się nie tylko na portalu Komitetu Regionów i na kontach w serwisach społecznościowych Europejskiej Partii Ludowej (reprezentacji której członkiem w KR jest gospodarz naszego województwa), ale także m.in. w związanym z opiniotwórczym portalem „Politico Europe” serwisie „Politico Pro”.

 

Podczas 139 sesji plenarnej (30 czerwca, 1 i 2 lipca) KR zajmował się także m.in. Europejskim Zielonym Ładem (EU Green Deal, plan na rzecz zrównoważonej gospodarki) w kontekście lokalnych i regionalnych wyzwań związanych z koniecznością odbudowy gospodarek po epidemii Covid-19, wpływem zmian demograficznych, nową perspektywą finansową i ekonomicznymi aspektami epidemii. Gośćmi posiedzenia byli wiceprzewodnicząca KE Dubravka Šuica, komisarz ds. budżetu Johannes Hahn i komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton.

 

Komitet Regionów jest głosem regionalnych i lokalnych społeczności w Brukseli – organem doradczym UE, złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli wszystkich 27 państw członkowskich. Jego podstawową rolą jest artykułowanie zaleceń co do tego, jak Unia Europejska powinna kształtować swą politykę i prawo w kwestiach, które mają bezpośredni wpływ na regiony i miasta.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

3 lipca 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 6 lipca 2020 r.

 

foto_01foto_02foto_03foto_04foto_05foto_07foto_08foto_09foto_10foto_11