W Tucholi powstanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy
Szpital Tucholski rozpoczyna budowę nowego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Wczoraj (16 października) umowę o dofinansowanie inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego podpisali marszałek Piotr Całbecki i prezes zarządu szpitala Jarosław Katulski.
Nowy czterokondygnacyjny budynek Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego powstaje w Tucholi przy ul. Mickiewicza. Jest to niezwykle istotna inwestycja dla mieszkańców powiatu tucholskiego, ponieważ obecnie szpital posiada jedynie 15 łóżek dla osób przewlekle chorych. W ramach projektu budowy zaplanowano także zakup wyposażenia (między innymi łóżka szpitalne) oraz sprzętu medycznego. Całkowita wartość projektu to 11,1 mln złotych, a kwota dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-20 wyniosła 4,9 mln złotych.
Środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego umożliwiają budowę, rozbudowę lub modernizację także innych placówek w regionie, które niosą pomoc osobom potrzebującym, niesamodzielnym i wymagającym stałej opieki. Jedną z największych inwestycji jest budowa przebudowa budynku szpitala w Strzelnie, w którym także powstanie zakład opiekuńczo-leczniczy. Wśród zakończonych już przedsięwzięć jest budowa centrum pomocowego sióstr albertynek w Bydgoszczy, które mieści stołówkę oraz pokoje interwencyjne dla ofiar przemocy domowej i ośrodek terapeutyczny dla osób próbujących wyjść z bezdomności lub uzależnienia (więcej). W Brodnicy trwa rozbudowa Centrum Caritas o pomieszczenia dla środowiskowego domu samopomocy i bursy szkolnej (więcej). Samorząd województwa partycypuje też w kosztach budowy nowego Hospicjum Światło w Toruniu, które powstanie w sąsiedztwie szpitala na Bielanach (więcej). Z kolei w Browinie w powiecie toruńskim otwarto ostatnio zmodernizowany i rozbudowany Dom Pomocy Społecznej (więcej).
Z myślą o pacjentach wymagających opieki długoterminowej w regionie powstanie wkrótce pięć Centrów Koordynacji Opieki Medycznej – placówek odpowiedzialnych za funkcjonowanie Dziennych Domów Opieki Medycznej, czyli instytucji dedykowanych pacjentom bezpośrednio po przebytej hospitalizacji, których stan zdrowia wymaga wzmożonej opieki pielęgniarskiej, nadzoru nad terapią farmakologiczną, kompleksowych działań usprawniających i przeciwdziałających postępującej niesamodzielności oraz wsparcia i edukacji zdrowotnej. Centra będą też zajmować się organizacją opieki domowej. Trwa nabór wniosków na dofinansowanie tego rodzaju przedsięwzięć ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego (więcej).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
17 września 2018 r.