Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Weekend z kulturą

„Hrabina Marica” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak
„Hrabina Marica” w Operze Nova, fot. Marek Chełminiak

Na najbliższe weekendowe spotkanie z kulturą polecamy wydarzenia festiwalu fotograficzno-filmowego „Sztuka Natury”, 33. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora w teatrze Baj Pomorski, a także koncerty w Filharmonii Pomorskiej, Ośrodku Chopinowskim w Szafarni i Ratuszu Staromiejskim w  Toruniu oraz operetkę „Hrabina Marica” w Operze Nova.

 

W piątkowy (23 listopada) wieczór melomani goszczący w Filharmonii Pomorskiej zostaną uraczeni muzyką Piotra Czajkowskiego: Uwerturą – fantazją „Romeo i Julia”, wariacjami rococo na wiolonczelę i orkiestrę oraz III Symfonią. Dzieła rosyjskiego kompozytora wykona Orkiestra Symfoniczna FP pod dyrekcją Mykoły Diadiury, dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Narodowej Filharmonii Ukrainy oraz wiolonczelista Maciej Zdunik. Więcej na stronie filharmonii.

 

Niezmiennie od 15 lat widzów Opery Nova bawi i zachwyca operetka Imre Kalmana „Hrabina Marica”. Nie inaczej powinno być podczas weekendowych (22-25 listopada) inscenizacji. Realizatorzy przywołali cały czar należny operetce. Soliści nie tylko śpiewają, ale tańczą z ogromnym wdziękiem walca i fokstrota. Balet Opery Nova szaleje w kankanie, ognistym czardaszu i układach choreograficznych inspirowanych węgierskim folklorem, a wyczekiwana Marica przyjeżdża do swej posiadłości landem ciągniętym przez żywe konie. Więcej na stronie opery.

 

Ośrodek Chopinowski w Szafarni zaprasza w sobotę (24 listopada) na dwa koncerty poświęcone Włodzimierzowi Wysockiemu i Bułatowi Okudżawie. O godzinach 17 i 19 w wykonaniu zespołu Piramidy (Piotr Kajetan Matczuk, Tomasz Imienowski, Artur Chyb) zabrzmią między innymi: „Pieśń gruzińską”, „Piosenkę o papierowym żołnierzyku”, „Balonik”, „Wybaczcie piechocie”, „Modlitwę – Dopóki ziemia kręci się” Bułata Okudżawy, a także niezapomniane piosenki Włodzimierza Wysockiego: w tym legendarne „Konie narowiste” oraz wiele innych. Więcej na stronie ośrodka.

 

W niedzielę (25 listopada) w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się kolejny koncert VIII Festiwalu Cichej Muzyki. Tym razem zgromadzeni goście wysłuchają muzyki Bacha w transkrypcji na lutnie barokowe. Wystąpi duet popularyzujący ten nieco zapomniany instrument Anna Kowalska i Anton Birula. Wstęp wolny. Więcej na stronie projektu.

 

Filharmonia Pomorska, Opera Nova i Ośrodek Chopinowski w Szafarni są instytucjami kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

22 listopada 2018 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone