Święto bibliotekarzy
Dwanaścioro zasłużonych pracowników książnic w całym regionie odebrało z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego doroczne nagrody zarządu województwa, przyznane z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Kujawsko-pomorskie uroczyste obchody święta odbyły się 9 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pruszczu w powiecie świeckim.
– Biblioteki są narzędziem otwierania świata, przewodnikami w drodze ku otwartemu społeczeństwu. Już nie tylko udostępniają książki i opiekują się księgozbiorami, lecz także zapewniają obywatelom interaktywny kontakt z kulturą, wprowadzają w świat informatyki, a w małych ośrodkach umożliwiają kontakt z administracją i ułatwiają poszukiwanie pracy. To zupełnie nowy, wciąż rozwijający się obszar zadań i możliwości – podkreślił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Ostrowski. – Niezastąpiony w tym wszystkim pozostaje bibliotekarz, który umie zachęcić do czytania, potrafi rozbudzić potrzebę sięgania po literaturę.
Wyróżnione przez zarząd województwa osoby, zasłużone dla czytelnictwa i rozwoju bibliotek, to pracownicy dwóch tego typu wojewódzkich placówek samorządowych – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy – oraz wyróżniający się bibliotekarze z mniejszych ośrodków.
Podczas tej samej ceremonii nadaną przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” otrzymała emerytowana bibliotekarka z Czernikowa w powiecie toruńskim Marianna Podgórska, a przyznany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich tytuł Kujawsko-Pomorski Bibliotekarz Roku 2016 Paweł Redlarski z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tucholi.
Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego utrzymuje cztery biblioteki – dwie biblioteki publiczne i dwie biblioteki pedagogiczne. Jeśli chodzi o nakłady na utrzymanie wojewódzkich bibliotek publicznych lokujemy się na drugim miejscu w kraju – funkcjonowanie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy i toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej kosztuje nas 15 milionów złotych rocznie. Jako jedyny samorząd wojewódzki w kraju posiadamy dwie tego rodzaju placówki, obie funkcjonują w dobrych, europejskich warunkach. Łącznie zatrudniają blisko 300 osób i obsługują rocznie ponad 70 tysięcy czytelników.
- Zobacz też Nasze biblioteki w liczbach
Nasze biblioteki pedagogiczne – w Bydgoszczy i Toruniu – służą przede wszystkim środowisku nauczycielskiemu. Dysponują ponad 250 tysiącami pozycji książkowych, a także książkami w wersji audio i video oraz czasopismami i dokumentami elektronicznymi. Ich ubiegłoroczny łączny budżet wyniósł blisko 7 milionów złotych.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
9 maja 2017 r.