Konstelacje dobrych miejsc: Sercu lube ustronie
Tym razem spotkamy się w „ miejscu ustronnem a lubem”, jak zwykł nazywać swą posiadłość Hrabia Fryderyk Skórzewski. W Lubostroniu nie zapomniano o dawnej świetności pałacu, wysublimowanych gustach jego gospodarzy i licznie przybywających tu niegdyś gości o wyjątkowych talentach i szczególnym zamiłowaniu do sztuki. Minęło wiele lat odkąd malownicza polska wieś oniemiała z zachwytu nad ikoną włoskiej architektury – pałac w Lubostroniu przypomina renesansową Villę Rotonda z Vicenzy. Choć zmieniali się właściciele tutejszych dóbr, muzy zamieszkały tu na stałe. Z lubością przechadzają się po parkowych alejkach i otaczają troskliwą opieką tych, którzy z szacunkiem odtwarzają bogate dziedzictwo Lubostronia.
W najbliższy weekend warto odwiedzić Lubostroń z perłą polskiego klasycyzmu, gdzie odbywa się jubileuszowy festiwal “Muzyka w świetle księżyca” (28-31 lipca). Dla koneserów dobrej rozrywki przygotowano aż dziewięć wydarzeń kulturalnych: koncerty, wystawy, spektakle. Zapowiada się bardzo romantycznie… Więcej o festiwalu na stronie kujawsko-pomorskie.travel.
Festiwalowi towarzyszyć będzie między innymi wystawa ,,Projekt 966”, przygotowana z okazji przypadającej w tym roku 1050. rocznicy chrztu Polski. Na ekspozycję złożyły się nowe dzieła polskich twórców, nawiązujące do tradycji patriotycznych polskiej sztuki XIX wieku i ruchu kultury niezależnej lat 80-tych. Wystawa będzie czynna do 15 września.
Zapraszamy też na inne interesujące wydarzenia kulturalne nadchodzącego weekendu-więcej propozycji tutaj.
Warto również odwiedzić inne atrakcje powiatu żnińskiego, również te mniej znane jak dwór w Marcinkowie Górnym, zamek w Wenecji, pałac w Grochowiskach Szlacheckich czy Kościół św. Mikołaja w Gąsawie. Ziemia Pałucka kryje wiele atrakcji, można więc zaplanować kilkudniową podróż i zanocować w Grodzie Piasta, Hotelu Martina, Gospodarstwie Agroturystycznym ,,Ptasi Ogród” i spróbować tradycyjnej kuchni: czorniny albo pyrków z gzikiem. Zobacz Mapę Przygód Powiatu Żnińskiego.
Za tydzień zaprosimy do Kłóbki na festyn folklorystyczny ,, Z życia dawnej wsi”.
Kampania ,,Konstelacje dobrych miejsc” – w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Poprowadzimy Was także w tajemnicze i urokliwe zakamarki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami. Połącz wybrane miejsca we własne niepowtarzalne szlaki, przemierzaj nieodkryte ścieżki i poznawaj z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc.
,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę za najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj
Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
29 lipca 2016 r.