Zdrowie

Grafika - Światowy Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją

Został on ustanowiony w 2001 r. przez Ministerstwo Zdrowia, by zwrócić uwagę, jak poważna jest ta choroba rozwijająca się latami, często niepostrzeżenie. Może wystąpić w każdym wieku, u każdej osoby bez względu na płeć i status społeczny. Nowe oblicze depresji ma związek m.in. z szybkim tempem życia i zaburzeniem proporcji między pracą a wypoczynkiem.

 

Depresja to zaburzenie afektywne, cechuje się znacznie obniżonym nastrojem, utrzymującym się codziennie względnie na stałym poziomie przez okres minimum 2 tygodni. WHO podaje, że depresja jest wynikiem złożonej interakcji czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych. Osoby, które przeżyły niekorzystne zdarzenia życiowe są bardziej na nią narażone. Pandemia, wojna na Ukrainie, obecna sytuacja społeczno-ekonomiczna mogą wytrącać nas z dotychczasowego funkcjonowania, powodować kryzys, który nieprzepracowany może skutkować depresją czy innymi zaburzeniami nastroju.

 

Dziś borykamy się jako społeczeństwo z ogromnym nasileniem jej występowania u dzieci (Forum Przeciw Depresji podaje, że na kliniczną depresję cierpi 1% dzieci przedszkolnych powyżej 2-go i 3-go roku życia, 2% w grupie dzieci 6-12 lat oraz do 20% w grupie młodzieńczej.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie. Według danych WHO, aż 350 mln osób na świecie choruje na depresje, w Polsce 1,2 mln. Eksperci ostrzegają, że do 2030 r. stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie.

 

Depresja nazywana chorobą duszy i ciała, chorobą całego organizmu i podobnie jak nadciśnienie, cukrzyca czy inna choroba przewlekła, może być diagnozowana i skutecznie leczona. Nieleczona często prowadzi do samobójstwa.

 

Nie lekceważ oznak choroby u siebie lub innych. Najczęstsze objawy depresji to:

  • obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia
  • utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie
  • problemy ze snem
  • poczucie bezsilności, bezsensu życia
  • chęć izolacji
  • myśli samobójcze
  • problemy z pamięcią i koncentracją
  • zaburzenia apetytu – brak lub nadmierne objadanie się.

 

Z objawami depresji należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub psychiatry, do którego niepotrzebne jest skierowanie. Leczenie farmakologiczne należy uzupełnić o psychoterapię. Do psychoterapeuty skierowanie mogą wypisać ww. specjaliści. W najcięższych przypadkach depresja wymaga hospitalizacji.

 

Poniżej  profesjonalny test, który warto regularnie wypełniać, by sprawdzić, czy temat depresji nas dotyczy. Zadajmy sobie pytania kontrolne „jak się dziś czuję”, obserwujmy swoje zachowanie, ciało, myśli i trzymajmy rękę na pulsie.

 

Po prostu uważajmy na siebie na co dzień.

 

Test – Skala depresji Becka