Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych - RODO) potrzebujemy zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych, w tym przechowywanych odpowiednio w plikach cookies Dowiedz się więcej na temat polityki cookies
Klikając przycisk „Przejdź dalej” lub zamykając to okno za pomocą przycisku „x” wyrażasz zgodę na zasadach określonych poniżej:
Zgadzam się na przechowywanie w urządzeniu, z którego korzystam tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie moich danych osobowych pozostawionych w czasie korzystania przez ze mnie z produktów i usług świadczonych drogą elektroniczną w ramach stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności, w tym także informacji oraz innych parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach dostosowania do potrzeb poprawy bezpieczeństwa, statystycznych i reklamowych. Możesz zmienić ustawienia obsługi cookies w przeglądarce internetowej. Korzystając z naszych stron bez zmiany tych ustawień wyrażasz zgodę na wykorzystanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej na temat ochrony danych osobowych

Zakmnij Zakmnij
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

Loading script and Flickr images

Wywiad Tygodnia

Jesteśmy po to, by otwierać szanse

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Rozmowa z Januszem Iwańskim, dyrektorem Zespołu Szkół im. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Dobrzejewicach w powiecie toruńskim, Kujawsko-Pomorskim Liderem Edukacji 2017

 

Uczniowie szkoły, którą pan kieruje odnoszą sukcesy w wielu dyscyplinach. Czy trudno utrzymać wysoki poziom nauczania w wiejskiej szkole?

 

Nie byłoby sukcesów uczniów i szkoły gdyby nie cały dobrze rozumiejący się i pracowity zespół nauczycieli, złożony z doświadczonych pedagogów oraz niezwykle twórczych i ambitnych młodych nauczycieli. Jestem dumny, że udało mi się taki zgrany zespół stworzyć i być jego liderem.

 

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

 

Dyrektorem Zespołu Szkół w Dobrzejewicach jestem od 2000 roku. Znaczną poprawę wyników nauczania odnotowaliśmy od roku 2005, dzięki programom wyrównywania szans edukacyjnych i programom rozwojowym, którymi objęto wszystkie szkoły w gminie Obrowo. Byłem inicjatorem i koordynatorem tych programów. Zyskali nauczyciele (był to dla nich dodatkowy zarobek), a przede wszystkim uczniowie.

 

[Zlikwidowane w związku z reformą systemu edukacji] gimnazjum w Dobrzejewicach należało do najlepszych tego typu szkół w województwie, co potwierdzają wyniki egzaminów zewnętrznych. Dorobek ostatnich 15 lat to prawie pół setki laureatów i czterdzieścioro finalistów konkursów przedmiotowych z chemii, biologii, geografii, matematyki, historii, języka polskiego, języka niemieckiego i języka francuskiego. Nasze Liceum Ogólnokształcące osiągnęło w ubiegłym roku najlepszy w powiecie toruńskim średni wynik z egzaminów maturalnych, zaś licząc licea (…) [w samym Toruniu] znalazło się w środku stawki. Liczna rzesza naszych uczniów otrzymuje lub otrzymywała marszałkowskie stypendia dla uzdolnionych

 

Na sukces naszej szkoły, a także innych szkół w gminie Obrowo, znaczący wpływ ma polityka oświatowa lokalnych władz samorządowych. Mamy dodatkowe zajęcia z języków obcych, koła przedmiotowe, klasy liczące do 24 uczniów, wsparcie dla uczniów dojeżdżających umożliwiające im udział w zajęciach popołudniowych, w wolne soboty czy ferie, także bezpłatny autobus na wyjazdy edukacyjne.  

 

 

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

 

Jest pan pedagogiem o sporym stażu i dorobku. Jaka pańskim zdaniem powinna być szkoła?

 

Szkoła wychowuje i uczy, ale realizując te zadania powinna także kształcić umiejętność wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce, co jest istotnym warunkiem funkcjonowania w „globalnej wiosce”. Nie można zmuszać uczniów do mechanicznego przyswajania wiedzy; należy włożyć wiele wysiłku, by zdobyta wiedza była przydatna i użyteczna w realiach współczesnego świata. Powinniśmy przygotowywać do życia rodzinnego i społecznego, kształtować umiejętność rzetelnej pracy i współdziałania w grupie, uczyć samodzielności i zachęcać do rozwoju zainteresowań, wychowywać do patriotyzmu i szacunku dla kultury i dziedzictwa narodowego. Jesteśmy po to, by otwierać szanse wszystkim uczniom. Wierzę też, że szkoła rozwija się tak, jak rozwijają się nauczyciele, którzy w niej pracują. W naszej szkole staramy się właściwie wypełniać naszą misję.

 

29 kwietnia 2016 r. / 13 października 2017 r.

BIP Kujawsko-Pomorskie konstelacje dobrych miejsc