XVIII. edycja konkursu „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych
15 listopada 2023 r. odbył się po raz 18. konkurs „Przyroda wokół nas” dla szkół specjalnych z terenu parku i okolic. Organizatorami są: Tucholski Park Krajobrazowy i Nadleśnictwo Tuchola przy współpracy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tucholi, gdzie przeprowadziliśmy konkurs.
Do konkursu przystąpiło 24 uczniów z Tucholi, Czerska i Chojnic. Tegoroczna edycja konkursu w tej kategorii odbyła się również pod hasłem „Po sąsiedzku z wilkiem”, tak jak konkurs o tej samej nazwie organizowany cyklicznie wiosną dla szkół podstawowych.
Celem konkursu jest nauka świadomego obcowania w sąsiedztwie z wilkiem, który żyje w Borach Tucholskich od 10 lat. Poza tym, jak co roku, uczestnicy wykazują się znajomością walorów przyrodniczych i turystycznych oraz form ochrony przyrody Tucholskiego Parku Krajobrazowego i Nadleśnictwa Tuchola. Uczniowie przygotowali dodatkowo plakat pt. „Nie patrz wilkiem na wilka”, który ma przedstawiać rzeczywistą naturę tego drapieżnika.
Nad wynikami konkursu czuwała komisja w składzie: Stanisław Śpica – Nadleśnictwo Tuchola, Anna Narloch – plastyk i Piotr Grzmiel – Urząd Miejski w Tucholi.
Uczestnicy konkursu rywalizowali w 3 kategoriach: zespół edukacyjno-terapeutyczny, szkoła podstawowa klasy I-IV i V-VIII. Organizatorzy przygotowali dla uczestników część pisemną – test opracowany dla odpowiedniej kategorii oraz trzy konkurencje, w których wykorzystywali własne obserwacje przyrody. Wędkarzom wśród, których były też dziewczęta z łatwością przyszło rozpoznanie ryb drapieżnych. Kolejną konkurencją była znajomość pospolitych ptaków, które należało poznać ze względu na wygląd i śpiew.
Uczestnicy dowiedzieli się co to jest trop na przykładzie śladu pozostawionego przez człowieka, a w konkurencji rozpoznawali tropy, które można spotkać w terenie i świadczące o występowaniu w okolicy różnych zwierząt, np. kaczki, wilka i jelenia.
Zwycięzcami z najwyższą ilością uzyskanych punktów w poszczególnych kategoriach zostali: Szymon Fierek z Chojnic, Natalia Bakhaus i Konrad Kułakowski z Czerska. Pozostałych uczestników, którzy zostali wyróżnieni różniła niewielka ilość punktów. Główni zwycięzcy i wyróżnieni zostali nagrodzeni przedmiotami z wizerunkiem wilka szarego: bluzy, kubeczki, poduszki oraz kolorowanki przyrodnicze. Przyrodnicze spotkanie zakończyło się wspólną fotografią, podczas której uczniowie samoistnie zawyli jak wilki, na co jedna z koleżanek wyjaśniła, że wilki nie wyją do Księżyca, to m.in. ich sposób porozumiewania się w grupie rodzinnej. Po czym powędrowaliśmy na wspólny posiłek. Konkurs sfinansowano z budżetu Tucholskiego Parku Krajobrazowego ze środków własnych woj. kujawsko-pomorskiego i Nadleśnictwa Tuchola.
Tekst: Dorota Borzyszkowska