Środowisko

Sprawdzamy rozpiętość skrzydeł bociana białego, fot. D. Borzyszkowska
Sprawdzamy rozpiętość skrzydeł bociana białego, fot. D. Borzyszkowska

Pierwsi chętni uczniowie do włączenia się w VIII Międzynarodowy Spis Bociana Białego już są!

Tucholski Park Krajobrazowy przeprowadził zajęcia pt. „Jak Kujawiak i Pomorzanin pomagają bocianom – Poznaj skrzydlatego Wojtka” w Szkole Podstawowej w Gostycynie. W prelekcjach uczestniczyło 118 uczniów z klas V-VII. Wśród uczestników znaleźli się Wojtkowie, którzy chętnie porównywali swoje sylwetki, wagę i rozpiętość ramion do skrzydlatego bohatera zajęć. Poznali przystosowania ptaka do lotu oraz cechy, którymi obdarzyła go natura do brodzenia i polowania. Na podstawie zaprezentowanego doświadczenia uzmysłowili sobie mechanizm lotu szybowcowego i ślizgowego bociana białego z wykorzystaniem kominów ciepłego powietrza. Z obserwacji potrafili wyciągnąć wniosek i odpowiedzieć na pytanie: dlaczego bocian nie leci przez M. Śródziemne? Dowiedzieli się też z jakiego powodu bocian nie śpiewa i z entuzjazmem klekotali korzystając z drewnianych patyków. Na prezentacji przedstawiliśmy wielkość polskiej populacji wschodnioeuropejskiej na świecie i w Polsce. Zachęcaliśmy do włączenia się w badania ornitologiczne związane z  tegorocznym spisem bociana białego i obserwacji gniazd w swojej miejscowości. Chętni uczniowie zabrali ze sobą przygotowane karty obserwacji w woj. kujawsko-pomorskim,  które dostarczą pod adres TPK we wrześniu.

 

Podczas wicia gniazda z dostępnych materiałów naturalnych: patyków, siana, słomy dowiedzieli się, że bociany wplątują też w gniazdo zawieruszone plastikowe worki i sznurki pozostające po pracach polowych. Wyciągnęli wnioski w jaki sposób mogą one zagrażać bocianom i dowiedzieli się jak mogą temu przeciwdziałać. Na mapie prześledziliśmy trasy migracji bociana białego na lęgowisko i zimowisko. Otrzymali odpowiedź na pytanie: skąd ptaki wędrowne wiedzą, że pora rozpocząć wędrówkę oraz jakie drogowskazy podpowiadają im dotarcie do mety. Omówiliśmy też zagrożenia jakie czyhają na nie podczas dalekiej podróży. Obaliliśmy mity i niepoprawne newsy związane z bocianem białym.

 

Na zakończenie grupa wykonała samodzielnie kalendarz bociana białego, który zagości na tablicy w ich klasie, a chętni uczestniczyli w quizie otrzymując przypinkę – Przyjaciel bociana.

 

Tekst D. Borzyszkowska