Środowisko

Nocki Natterera, fot. GLPK
Nocki Natterera, fot. GLPK

Czynna ochrona nietoperzy w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym

Zastanawialiście się kiedyś czym są te duże, walcowate obiekty zawieszone na drzewach. To nie żadne bunkry, ani pozostałości po dawnych czasach. To nic innego jak budki dla nietoperzy! Na obszarze Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego sukcesywnie rozwieszane są budki rozrodcze dla nietoperzy. Większość z nich wykonana jest z trocinobetonu – materiału odpornego na warunki atmosferyczne i szkody wykonywane m.in. przez kuny, dzięcioły, grzyby. Charakteryzują się łatwością czyszczenia a także dobrą izolacją termiczną. Trwałość schronów z trocinobetonu szacuje się na około 25-30 lat, co niewątpliwie jest atutem w wieloletnich programach ochrony i monitoringu tej grupy zwierząt.

 

W lutym br. pracownicy GLPK przeprowadzili gruntowny serwis ponad 80-ciu trocinobetonowych budek, który polegał na sprawdzeniu jej stanu, wyczyszczeniu wnętrza i w miarę potrzeby wymianie dekli i mocowań. Podczas monitoringu, w ponad 80% wszystkich budek stwierdzono ślady zasiedlenia przez nietoperze, co pokazuje jak ważne i potrzebne jest tworzenie nowych miejsc schronienia i rozrodu dla tych ciekawych ssaków.

 

Nietoperze to dobrze poznana i ważna grupa zwierząt w Górznieńsko-Lidzbarskim Parku Krajobrazowym, na rzecz której Park prowadzi czynną ochronę. W oparciu o przeprowadzone badania oraz inwentaryzacje nietoperzy, na terenie GLPK stwierdzono występowanie 11 gatunków, co stanowi ponad 90% chiropterofauny tej części niżu Polski. Rozwieszanie i monitoring budek to skuteczne działanie na rzecz ich ochrony, ponieważ głównym zagrożeniem dla bytowania tych zwierząt jest malejąca liczba naturalnych kryjówek i miejsc służących do rozrodu.

 

Dlaczego działania na rzecz ochrony nietoperzy są tak istotne? Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy jak ważną rolę pełnią nietoperze w środowisku naturalnym. Przede wszystkim są istotnym ogniwem ekosystemu. Nasze krajowe gatunki nietoperzy są owadożerne. Przyczyniają się do redukcji populacji różnych gatunków owadów, w tym komarów oraz szkodników upraw.  Czy wiesz, że jeden nietoperz zjada nawet 8 tysięcy owadów w ciągu jednej nocy! a kolonia 100 nietoperzy może w ciągu swojego życia zjeść łącznie nawet 3,5 tony owadów. Ponadto odchody nietoperzy stanowią doskonały nawóz organiczny, który wzbogaca glebę i zapewnia rozwój wielu mikroorganizmom.

 

Niestety według ocen ekspertów Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody, nietoperze są gatunkiem najbardziej zagrożonym wymarciem spośród wszystkich gatunków europejskich ssaków. Wszystkie gatunki nietoperzy w Polsce objęte są ścisłą ochroną na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

 

Teks i fot: Krzysztof Pokrętowski / GLPK