
Bociania edukacja w Cekcynie
Tucholski Park Krajobrazowy 4 kwietnia przeprowadził zajęcia pt. „Jak Kujawiak i Pomorzanin pomagają bocianom – Poznaj skrzydlatego Wojtka” w Szkole Podstawowej w Cekcynie, w których uczestniczyło 50 uczniów z klas VII i VIII. W miejscowościach Gminy Cekcyn pracownicy parku zinwentaryzowali 28 gniazd i platform, o których młodzież podczas zajęć też chętnie opowiadała z codziennych obserwacji. Uczniowie podczas zajęć z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej aktywnie uczestniczyli w przeprowadzanym doświadczeniu demonstrującym kominy powietrzne wykorzystywane przez bociany białe podczas wędrówek migracyjnych, wykonywali tropy bociana białego, przyrównywali się do wzrostu i wagi skrzydlatego Wojtka, przygotowywali jadłospis dla mięsożercy oraz wcielali się w rolę bocianiej pary budującej gniazdo i oznajmiającej klekotem zajęcie gniazda oraz gody. Dowiedzieli się też, że bocian biały w środowisku świadczy usługi – jego gniazdo jest miejscem gniazdowania i zimowania innych ptaków oraz jest gatunkiem parasolowym.
Jednogłośnie potwierdzali, że Wojtek jest światowy i jest Europejczykiem. Już wiedzą, że co 5 bocian biały na świecie jest Polakiem. Uczniowie, którzy podzielili się informacją o gniazdach w sąsiedztwie swoich domów zabrali ze sobą przygotowane karty obserwacji w woj. kujawsko-pomorskim. Z niektórymi uczestnikami zajęć spotkamy się niebawem na konkursie „Przyroda wokół nas – skrzydlata biel i czerń”.
Na zakończenie grupa wykonała samodzielnie kalendarz bociana białego, który zagości na tablicy w ich klasie. Aktywnie uczestniczący w zajęciach uczniowie zostali Przyjacielem bociana białego otrzymując przypinkę.
Tekst D. Borzyszkowska
- Pomoce dydaktyczne do zajęć, fot. D. Borzyszkowska
- Zajęcia Jak Kujawiak i Pomorzanin pomagają bocianom, fot. R. Borzyszkowski
- Uczniowie SP w Cekcynie podczas zajęć, fot. D. Borzyszkowska
- Uczeń określa cechy morfologiczne bociana białego, fot. D. Borzyszkowska
- Uczeń przyrównuje rozpiętość skrzydeł bociana białego do własnych ramion, fot. D. Borzyszkowska
- Trop bociana białego, fot. D. Borzyszkowska
- Uczniowie przygotowują jadłospis dla bociana białego, fot. D. Borzyszkowska
- Na bocianim talerzu, fot. D. Borzyszkowska
- Wykonujemy doświadczenie uzmysławiające powstawanie kominów termicznych, fot. D. Borzyszkowska
- Bociania para wije gniazdo, fot. D. Borzyszkowska
- Odtwarzamy klekot – rytuał godowy i oznajmiający zajęcie gniazda, fot. D. Borzyszkowska
- Poznajemy współlokatorów bocianiego gniazda, fot. D. Borzyszkowska
- Czy coś się z niego wykluje, fot. D. Borzyszkowska