Zwierzę członek rodziny
Zwierzęta w domu to skarb. Ich obecność wpływa bardzo korzystnie na rozwój dzieci. Więź, która tworzy się między rodziną a zwierzakiem, promuje miłość i odpowiedzialność. Zwierzęta są również doskonałym czynnikiem bezpieczeństwa i znakomitym kompanem w życiu codziennym.
Idealnym rozwiązaniem jest, żeby dziecko już od najmłodszych lat przebywało ze zwierzęciem. To uczy odpowiedzialności, obowiązkowości i przede wszystkim wrażliwości oraz empatii.
Jakie są zalety z posiadania zwierzaka w domu?
- rozwój odpowiedzialności – posiadanie zwierzaka absorbuje czas i wiąże się
z odpowiedzialnością, ponieważ to praktycznie nowy członek rodziny. Rodzice uczą swoje dzieci wszystkiego, co dotyczy opieki nad zwierzętami. Na przykład wspólne kąpanie psa tak aby dzieci mogły obserwować i uczyć się jak delikatnie trzeba z nim postępować i jak taka kąpiel powinna wyglądać. Dzieciom można powierzyć proste zadania, takie jak na przykład karmienie. Oczywiście nie zapominając aby przypomnieć lub zapytać, czy zwierzę zostało nakarmione. Tak powinno się postępować, aż do dnia, w którym dzieci same będą pamiętały o karmieniu zwierzęcia o wymaganych porach. - zdobywanie nowej wiedzy – w zależności od zwierzaka, które posiada rodzina, dzieci nabywają wiedzę o nim samym . Na przykład, jeśli mają żółwia domowego, dowiedzą się, jakie występują rodzaje żółwi, co jedzą, jakie jest ich środowisko naturalne, jak długo żyją i jak się rozmnażają. Dorastając ze zwierzętami, dzieci mogą dowiedzieć się że zwierzęta również cierpią z powodu choroby, zimna i głodu, tak jak ludzie.
- pozytywny wpływ na zdrowie dzieci – dorastając z psami, kotami lub innymi zwierzętami, które mają sierść, dzieci się uodparniają mając lepszą możliwość na wytworzenie przeciwciał przeciwko patogenom wywołującym alergie i astmę. Obecność zwierząt domowych pomaga obniżyć ciśnienie krwi i wpływa korzystnie na pracę naszego serca. Zwierzęta sprawiają, że nasze życie jest zdrowsze. Dzieje się tak dlatego, że gdy się z nimi bawimy lub je przytulamy, nasze ciało zaczyna wydzielać endorfiny, neuroprzekaźniki, które redukują stres, zmniejszają lęk i smutek.
- dobry rozwój emocjonalny dzieci – towarzystwo, które zapewnia zwierzak naszym dzieciom sprawia, że kształtują dobrą postawę i poczucie własnej wartości oraz dodaje pewności siebie i sprawia, że czują się bezpieczniej.
Ze zwierzętami dzieci uczą się empatii, będąc w stanie rozpoznać, czy ich zwierzę jest szczęśliwe, zmęczone, smutne czy spokojne. Uczą się również znaczenia szacunku dla innych, troski, opieki i dzielenia się. - utrzymanie członków rodziny w doskonałej formie – jeśli rodzina postanowiła adoptować zwierzę, które lubi ruch, takie jak pies, pomoże to wszystkim w zachowaniu dobrej kondycji. Będą musieli się z nim bawić, chodzić na spacery, biegać.
Jeśli zwierzę jest włączone aktywnie w życie prowadzone przez rodzinę, daje to początek wyjątkowym chwilom i pięknym wspomnieniom, jego obecność wpływa na wzmocnienie więzi rodzinnych.
Biuro Wsparcia Rodziny i Przeciwdziałania Przemocy
w Departamencie Spraw Społecznych
październik 2021 rok