Rodzina w Centrum
W dniu 22 września br., w obecności Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotra Całbeckiego, odbyło się uroczyste podpisanie umowy o partnerstwie na rzecz realizacji projektu „Rodzina w Centrum” pomiędzy Województwem Kujawsko-Pomorskim a 23 partnerami: 19 Powiatowymi Centrami Pomocy Rodzinie i 4 Ośrodkami Pomocy Społecznej realizującymi zadania powiatu i gminy ( MOPR Toruń, MOPS Bydgoszcz, MOPR Włocławek, MOPR Grudziądz). Liderem projektu jest Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, któremu Samorząd Województwa powierzył realizację projektu. Więcej o tej uroczystości i o samym projekcie można przeczytać na stronie ROPS-u tutaj.
Powiat Toruński zaprasza
W ramach podpisanej umowy Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Toruniu zaplanowało realizację wielu form wsparcia adresowanych do rodzin i dzieci z terenu Powiatu Toruńskiego, takich jak:
- Specjalistyczne poradnictwo rodzinne (również w formie wyjazdowej /mobilnej):
- pedagogiczne;
- prawne;
- psychologiczne dla dzieci w wieku szkolnym i dla osób dorosłych.
- Warsztaty wzmacniające kompetencje rodzicielskie.
- Mediacje rodzinne dla rodzin zastępczych i naturalnych.
- Grupy wsparcia dla rodzin naturalnych i zastępczych.
- Warsztaty dla osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą.
- Wyjazdy edukacyjne wzmacniające więzi i relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi.
- Bony szkoleniowe dla osób opuszczających pieczę zastępczą.
Dla dzieci rodziców korzystających z warsztatów wzmacniających kompetencje rodzicielskie, odbędą się bezpłatne zajęcia animacyjne.
WARUNKI UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
Kandydaci, którzy chcą uczestniczyć w szkoleniach realizowanych w ramach projektu, muszą spełniać niżej wymienione warunki formalne:
- przynależeć do grup docelowych projektu;
- posiadać zameldowanie (stałe lub czasowe) na terenie Powiatu Toruńskiego;
- nie korzystać z takich samych form wsparcia jednocześnie w żadnym innym projekcie współfinansowanym przez Europejski Fundusz Społeczny;
- osoby, które zostaną zakwalifikowane do uczestnictwa w projekcie, zobowiązane są do podpisania i przedłożenia wymaganych dokumentów.
W przypadku osób nieletnich dokumenty składa i podpisuje osoba sprawująca pieczę zastępczą.
Udział uczestników w projekcie jest bezpłatny.
Rekrutacja uczestników odbywa się na bieżąco i jest otwarta.
Realizacja Projektu: do 30.06.2018 r.
Przewidywany termin rozpoczęcia form wsparcia: listopad 2016 r.
Biuro Projektu znajduje się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie Toruniu, ul. Towarowa 4-6 /parter/.
Osoby do kontaktu:
- mgr Iwona Fabich – Specjalista ds. wsparcia rodziny i pieczy zastępczej (tel. 56 662 87 67), e-mail: rpo@pcpr-torun.pl.
- mgr Monika Tomaszewska – Starszy specjalista pracy socjalnej (tel. 56 662 87 66), e-mail: pomocrodzinie@pcpr-torun.pl.
Przewidywane efekty:
Skoordynowane działania instytucji wspierających rodziny i dzieci przyczynią się do rozwoju i poprawy dostępu do usług wsparcia rodziny i pieczy zastępczej, a tym samym zapewnią rodzinom możliwość lepszego funkcjonowania w przyszłości oraz umożliwią dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej powrót do rodziny biologicznej.