Projekty unijne

""

„Wsparcie opieki nad zabytkami województwa kujawsko – pomorskiego w 2023 roku” – zakończyliśmy kolejny projekt!

Województwo Kujawsko – Pomorskie charakteryzuje się bogactwem materialnego dziedzictwa kultowego wynikającego m.in. z wydarzeń historycznych. Najwięcej zabytków stanowią obiekty sakralne (ponad 17%). W regionie występuje kilka obszarów specyficznych pod względem cech kulturowych. Słynącą z architektury gotyckiej jest ziemia chełmińska, którą reprezentują pozostawione przez Krzyżaków liczne zamki obronne wzniesione z czerwonej cegły, obwarowania miejskie (Chełmno, Toruń, Grudziądz), budowle sakralne i ratusze. Obszar związany z dziedzictwem Piastów i zabytkami architektury romańskiej to Kujawy i Pałuki.

 

Oprócz zabytków kulturowych atrakcją regionu jest również przyroda. Na terenie regionu znajduje się drugi po Puszczy Białowieskiej zespół leśny w Polsce, którym są Bory Tucholskie.

Turyści rokrocznie doceniają ogromny potencjał kulturowy Województwa. Niniejszy projekt obejmuje swoim zakresem część obiektów stanowiących charakterystyczne dla województwa budowle. Mniejsze obiekty sakralne, posiadające bogatą historię i wielowiekową tradycję doskonale wpisują się w krajobraz kultury województwa,  uzupełniając ofertę kulturalno-turystyczną województwa.

Na obszarze województwa znajduje się duża liczba obiektów o walorach kulturowo-turystycznych. Potencjał ten jest wykorzystywany tylko częściowo. Niestety duża część zabytków, stanowiących o charakterze regionu, znajduje się w złym stanie technicznym. Oprócz zabytków nieruchomych, ogromny potencjał kulturowy regionu stanowią cenne zabytki ruchome, będących wyposażeniem obiektów sakralnych, które również z biegiem lat ulegają dewastacji, na skutek braku podstawowych zabezpieczeń.

Samorząd województwa od wielu lat prowadzi regularne działania wspierające renowację i konserwację obiektów zabytków. Jednakże w dalszym ciągu  zapotrzebowanie jest bardzo duże i konieczne jest podejmowanie wysiłku celem zabezpieczenia substancji zabytkowej. Ograniczone środki finansowe powodują, iż  część prac wykonywana jest etapami. Jednakże systematyczne działania konserwatorskie mogą przyczynić się do osiągnięcia stanu zadawalającej ochrony zabytków.

Projekt „Wsparcie opieki nad zabytkami województwa kujawsko-pomorskiego w 2023 roku” był realizowany we współpracy z partnerami. Zgodnie z art. 33 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 projekt miał charakter projektu partnerskiego. Województwo Kujawsko-Pomorskie ogłosiło otwarty nabór partnerów. Nabór wniosków został ogłoszony z zachowaniem zasad określonych w ustawie tj. zasady przejrzystości, równego traktowania, z uwzględnieniem obowiązujących terminów. Termin składania wniosków przez partnerów upływał 15 grudnia 2022 r.

Projekt „Wsparcie opieki nad zabytkami Województwa Kujawsko-Pomorskiego w roku 2023” obejmował prace budowlane oraz konserwatorskie i restauratorskie dotyczące 175 przedsięwzięć, realizowane w obiektach zabytkowych zlokalizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego przez partnerów, z których 172 to kościelne osoby prawne (parafie, klasztory, diecezje, zakony), jedna to fundacja a druga muzeum.

W 2023 roku całkowita wartość projektu wyniosła 44 455 548,28 zł. Jest to największy z dotychczasowych projektów, wspierających opiekę nad zabytkami, realizowanych przez Województwo Kujawsko Pomorskie. Dofinansowanie EFRR (69%) wyniosło 30 860 909,82 zł. Projekt został zakończony rzeczowo i finansowo.

Projekt „Wsparcie opieki nad zabytkami województwa kujawsko-pomorskiego w 2023 r. „ zakończył się z dniem 31.12.2023 r. Wszystkie 174 wnioski o płatność zostały złożone i rozliczone. Parafia Rzymskokatolicka p.w. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy zrezygnowała z udziału w projekcie na etapie jego realizacji.