Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Dożynkowe atrakcje w toruńskim „Etnografiku”

Fot. Tymon Markowski dla UMWKP
Fot. Tymon Markowski dla UMWKP

Czy wyrabianie naczyń na kole garncarskim to łatwe zadanie? Jak długo trwa wyhaftowanie tradycyjnej serwety? Czym są pająki ze słomy i jak zrobić pranie bez wykorzystania pralki? – odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas pokazów zanikających zawodów i rękodzielnictwa Kujaw i Pomorza podczas tegorocznych dożynek. Do Muzeum Etnograficznego w Toruniu zapraszamy  w sobotę i niedzielę (28 i 29 sierpnia) od 10 do 18. Wśród atrakcji także przegląd kapel ludowych i kiermasz regionalnych produktów. Nasza zakładka dożynkowa

 

- Obchody wojewódzkiego święta plonów organizujemy tym razem wspólnie z diecezją toruńską. Chcemy, by miały szczególny charakter, podkreślający więzi miasta z wsią. Jako samorząd województwa, w którym rolnictwo jest jedną z wiodących gałęzi gospodarki, pragniemy, by przekaz o tym, że to wieś nas żywi, zakorzenił się w świadomości społecznej – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

W Muzeum Etnograficznym uczestnicy dożynek wojewódzkich będą mogli przyjrzeć się tradycyjnej sztuce wyrabiania naczyń na kole w warsztacie garncarskim, praniu ręcznemu na tarze oraz młóceniu cepem. Zapraszamy także na pokaz wyrabiania masła, a miłośników pszczelarstwa do zapoznania się ze starymi sposobami miodobrania. Na gości dożynkowych czekać będą stoiska z tradycyjnym rękodziełem, m.in drewnianymi figurkami, plecionymi zabawkami, haftowanymi obrusami i serwetami oraz obrazami malowanymi na szkle.  Koneserom regionalnego jadła polecamy kiermasz, podczas którego będzie można posmakować i nabyć m.in. sery, gzik, podpiwek kujawski, miody i podpłomyki. Wszystko wśród zapachu suszonych ziół zebranych z łąk i ogródków przyzagrodowych.

 

Święto plonów to także tradycyjna muzyka – od 14 do 18.30 przegląd kapel folklorystycznych z całego regionu. Na scenie pojawią się m.in. Kujawy Bachorne Nowe z Osięcin (powiat radziejowski), Kapela spod Kowala (w powiecie włocławskim), Łubianioki z Łubianki (powiat toruński), zespół ludowy Nasze Kujawy z Rojewa (w powiecie inowrocławskim), folkowo-biesiadna Kapela Toruniacy, Polskie Kwiaty z Chełmży, zespół ludowy Harmonia z Górska, Lutowianie i Modraki z Lutowa (powiat sępoleński) oraz Pałuczanki ze Żnina.

 

 

Tegoroczne dożynki wojewódzkie w Toruniu zaplanowano na 28-29 sierpnia. Gwiazdami pierwszego dnia (28 sierpnia) będą raper L.U.C. i grupa muzyczna Rebel Babel w towarzystwie kilkunastu orkiestr dętych z naszego regionu, którzy koncertować będą najpierw na toruńskiej starówce, a potem na plenerowej scenie na Jordankach. Finałem dnia będzie wieczorne party pod chmurką, które poprowadzi DJ Martinez. Tego samego dnia w Teatrze Horzycy odbędzie się gala Nagród Marszałka Województwa Agricola – Syn Ziemi. 

 

W niedzielę (29 sierpnia) przedpołudnie upłynie pod znakiem oficjalnych uroczystości, a wieczór zakończy się wielkim koncertem grupy braci Golców. O poranku w toruńskim Parku Pamięci zostanie odsłonięta instalacja poświęcona mieszkańcom wsi, chłopom i ziemianom, zamordowanym w ramach, określanej obecnie jako zbrodnia pomorska, ludobójczej akcji „odpolszczania” północno-zachodniej części polskich ziem, przyłączonych wkrótce po napaści Niemiec na Polskę w 1939 roku do III Rzeszy. Uroczysta msza dożynkowa odbędzie się w katedrze śś. Janów, a po niej wielki korowód dożynkowy przejdzie ulicami starego miasta na Jordanki, gdzie przewidziane jest ogłoszenie wyników konkursów na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najciekawsze stoisko promocyjne, wystawione przez wspólnoty powiatowe lub lokalne grupy działania. A potem już tylko Golcowie i całe zielone Jordanki dla ich publiczności!

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

6 sierpnia 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia 2021 r.

 

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone