Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo nad wodą

Briefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Briefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Do ich zadań należą patrolowanie plaż, kąpielisk, rzek i jezior, upowszechnianie nauki pływania, prowadzenie szkoleń i akcji profilaktycznych. Swoje święto obchodzili we wtorek (29 czerwca) ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. O zabezpieczeniu i patrolowaniu akwenów wodnych naszego regionu, przygotowaniu jednostek do sezonu wakacyjnego oraz szkoleniach dla mieszkańców opowiedział podczas briefingu z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR Maciej Banachowski.

 

- Nasze województwo pełne jest miejsc wręcz stworzonych dla miłośników wypoczynku nad wodą. Chcemy zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego co roku wspieramy działania Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. – Pragnę podziękować wszystkim WOPR-owcom za ofiarną pracę, zaangażowanie i poświęcenie. Życzę satysfakcji z tego, co robicie, powodzenia akcji ratowniczych oraz pomyślności w życiu osobistym.

 

Wsparcie z budżetu województwa corocznie trafia na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym. W tym roku na ten cel przekazano 120 tysięcy złotych.

 

W ramach współpracy zespoły ratownicze zrzeszone w strukturach WOPR, wyposażone w łodzie motorowe, dbać będą o bezpieczeństwo nad następującymi zbiornikami wodnymi:

 • Zalewem Włocławskim,
 • Zalewem Żur (powiat świecki),
 • Zalewem Koronowskim (w powiecie bydgoskim),
 • Jeziorem Gopło (powiat inowrocławski),
 • jeziorami Pojezierza Brodnickiego,
 • jeziorami Pojezierza Pałuckiego,

 

  oraz rzekami:

 • Wisłą,
 • Brdą,
 • Wdą.

 

Patrole prowadzone będą jeśli temperatura powietrza wyniesie więcej niż 25 ˚C, w godzinach od 11 do 19. Zespoły ratownicze będą powiadamiać o zdarzeniach i współpracować z innymi służbami ratowniczymi – strażą pożarną, policją oraz pogotowiem ratunkowym.

 

Służby ratownicze będą również pełnić dyżury:

 • w stanicach WOPR w Kruszwicy (powiat inowrocławski), Bydgoszczy, Borównie (powiat bydgoski), Lipnie, Tleniu (powiat świecki), Toruniu, Włocławku i Żninie,
 • na kąpieliskach i innych obszarach wodnych w Bydgoszczy, Toruniu, Tleniu (powiat świecki), Żninie, Borównie (powiat bydgoski), Solcu Kujawskim (powiat bydgoski), Brodnicy, Tucholi i Ciechocinku (powiat aleksandrowski).

 

Jak co roku ratownicy będą również organizować akcje profilaktyczne związane z bezpiecznym wypoczynkiem nad wodą.

 

 

Środki finansowe na patrolowanie zbiorników wodnych w okresie letnim to nie jedyna pomoc samorządu województwa kierowana do jednostek WOPR w regionie. Trwa realizacja projektu, w ramach którego blisko tysiąc mieszkańców naszego regionu będzie mogło zdobyć kwalifikacje i uprawnienia niezbędne do pracy w ratownictwie wodnym. Szkolenia z kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy zawodowe dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych lub płetwonurków trwają. Dotychczas przeszkolono blisko sto osób, które już wzmocniły kadrę ratowników.

 

- Realizowany projekt szkoleniowy jest jedynym takim przedsięwzięciem w kraju. Dzięki niemu zwiększymy liczbę ratowników, którzy patrolują akweny wodne i zabezpieczają kąpieliska w naszym regionie. Jest to o tyle ważne, że zawodowych ratowników wodnych wciąż brakuje – mówił prezes Kujawsko-Pomorskiego WOPR Maciej Banachowski. - Warto podkreślić, że uprawnienia, które mieszkańcy zdobędą w ramach szkoleń, dają dodatkowe punkty w naborze do służb mundurowych – policji, wojska czy straży pożarnej.

 

 

 

Aplikacja „Ratunek”

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Więcej informacji tutaj.

 

Marszałkowskie wsparcie dla WOPR-u

Wsparcie finansowe z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 umożliwiło Nadgoplańskiemu WOPR w Kruszwicy organizację bezpłatnych szkoleń  dla ratowników wodnych, sterników motorowodnych i płetwonurków oraz kursów z kwalifikowanej pierwszej pomocy (więcej). 

 

Dzięki środkom z naszego RPO na lata 2007-2013 rozbudowano i gruntownie przebudowano bazę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Wodnego w Borównie (gmina Dobrcz, powiat bydgoski). Obiekt służy ratownikom jako regionalne centrum szkoleniowe i baza sprzętowa. Dysponuje także dostępnym dla plażowiczów strzeżonym kąpieliskiem. Dotacja z RPO wyniosła 1,4 miliona złotych.

   

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 czerwca 2021 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 lipca 2021 r.

 

Briefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPBriefing marszałka Piotra Całbeckiego i ratowników WOPR, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone