Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr
Szukaj

Żegnamy Franciszka Karpę

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Był najstarszym żyjącym polskim ułanem, majorem w stanie spoczynku. Zmarł w wieku 103 lat, przez ostatnie 74 mieszkał w Toruniu na osiedlu Podgórz. Odszedł na wieczną wartę, zasilić Kawalerię Niebios.

 

Jeszcze w październiku ubiegłego roku odbierał w toruńskim Dworze Artusa, jako „rówieśnik Niepodległej”,  marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu jego zasług na rzecz budowania wolnego i demokratycznego społeczeństwa.

 

Franciszek Karpa przyszedł na świat 15 października 1915 r. w Działdowie. Początkowo był urzędnikiem działu księgowości w starostwie powiatowym. W 1937 roku rozpoczął służbę wojskową w 11. Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie. Był uczestnikiem walk września 1939 roku, m. in. w Przasnyszu i Warszawie. Trafił do niewoli i musiał pracować jako robotnik przymusowy w Królewcu.

 

Po zakończeniu wojny zdecydował się zamieszkać w Toruniu, w którym spędził resztę życia. W 1946 r. wziął ślub z Barbarą. Byli małżeństwem przez 68 lat. Wychowali trzech synów. Pracował na kolei, a także w Motozbycie i Powszechnym Domu Towarowym.

 

Uroczystości pogrzebowe odbyły się 9 lutego na rodzinnym Podgórzu.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 lutego 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2019 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone