Medale Unitas Durat dla stuletnich mieszkanek powiatu inowrocławskiego
Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej, świadków historii ostatniego stulecia. W ubiegłym tygodniu tygodniu z mieszkankami powiatu inowrocławskiego, Władysławą Stępień, Janiną Wojciechowską, Pelagią Szufladą, Heleną Stanek i Marianną Łopacińską spotykali się wicemarszałek Dariusz Kurzawa i radna sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.
Wicemarszałek Kurzawa i radna Piniewska odwiedzili „rówieśniczki Niepodległej” w ich domach. Każdej został wręczony wybity z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Podczas spotkań życzyli im zdrowia i kolejnych lat życia, wysłuchali także ich historii. Biogramy „rówieśników Niepodległej”.
Pierwszymi „rówieśnikami Niepodległej” uhonorowanymi medalami marszałka byli goście kwietniowej sesji sejmiku województwa: Bernard Janecki ze Strzelna (powiat mogileński), Jadwiga Łosiakowska z Aleksandrowa Kujawskiego, Helena Mariańska z Grębocina (powiat toruński), Kazimiera Piotrowicz z Zawał (powiat toruński), Jan Sobolewski z Wąbrzeźna, Marta Sypniewska z Janowca Wielkopolskiego (powiat żniński), Władysława Szajbe z Inowrocławia, Helena Zaranek z Dąbrowy Biskupiej (powiat inowrocławski) i Seweryna Żwańska z Torunia. Nasi goście, także jako pierwsi podpisali deklarację mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego na stulecie niepodległości. Podejmowaliśmy rówieśników Niepodległej.
Kolejną uhonorowaną osobą była Władysława Szebska, mieszkająca w Pinczacie (powiat włocławski). Członek zarządu województwa Sławomir Kopyść był gościem jej sto piątych urodzin, które odbyły się 29 maja w Szkole Podstawowej w Warząchewce Polskiej z udziałem licznej rodziny i samorządowców z Włocławka i Gminy Włocławek.
7 czerwca podczas uroczystej sesji sejmiku z okazji Święta Województwa medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis otrzymały trzy bydgoszczanki: Aleksandra Kaszubowska, Aniela Kuźmicka i Helena Steltman (Uroczysta sesja sejmiku w Bydgoszczy), 8 czerwca i 18 czerwca marszałek Całbecki odwiedził stuletnie mieszkanki powiatu chełmińskiego, wicemarszałek Kurzawa 19 czerwca odwiedził „rówieśników Niepodległej” w powiecie mogileńskim (Honorujemy rówieśników Niepodległej), członek zarządu Aneta Jędrzejewska spotkała się 29 czerwca z mieszkankami powiatu lipnowskiego (Honorujemy rówieśników Niepodległej), zaś wicemarszałek Zbigniew Ostrowski 5 i 6 lipca odwiedził stuletnich bydgoszczan. W naszej zakładce „Rówieśnicy Niepodległej” znajdują się informacje o wszystkich uhonorowanych.
W województwie kujawsko-pomorskim mieszka obecnie około sto siedemdziesiąt osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej. Ich dzieciństwo i młodość przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia. W najbliższym czasie stulatków w domach rodzinnych odwiedzą samorządowcy, członkowie zarządu i radni województwa. Uhonorują ich medalami marszałka, a także przekażą najszczersze życzenia.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
13 lipca 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 lipca 2018 r.