Samorządność czyli solidarność w praktyce
Z udziałem samorządowców wszystkich szczebli z całego regionu 8 września odbyło się w Toruniu VIII Kujawsko-Pomorskie Forum Samorządowe. Tematem przewodnim było trzydziestolecie samorządu terytorialnego. Na zaproszenie marszałka Piotra Całbeckiego gościem spotkania był współtwórca reformy administracyjnej z 1990 roku prof. Jerzy Stępień.
– To dla mnie wielka satysfakcja widzieć po trzydziestu latach, że to, nad czym pracowaliśmy, co zostało wówczas zbudowane, istnieje i się rozwija, mimo różnego rodzaju przeciwności. Nadaliśmy Polsce nowy kształt, kształt Polski lokalnej. Po raz pierwszy w naszej tysiącletniej historii udało się zbudować system administracyjny funkcjonujący według tego samego modelu w każdym zakątku kraju. Mówi się, że była to najlepsza reforma III Rzeczypospolitej – powiedział podczas poprzedzającego obrady spotkania z mediami prof. Stępień.
– Samorząd terytorialny i budowanie wpisanej w niego zasady zaufania społecznego, zaufania ludzi do ludzi, jest emanacją tego, co było kiedyś marzeniem Polaków skupionych wokół Solidarności. Jeśli chcemy budować solidarne, sprawiedliwe, odpowiedzialne społeczeństwo musimy powierzyć jak najwięcej kompetencji, dając oczywiście narzędzia wykonawcze, możliwie najniższym strukturom samorządu. Myślę, że największym sukcesem samorządu terytorialnego w Polsce jest to, że jest przełożeniem idei Solidarności na język praktyki. Dzięki temu wciąż Solidarność w naszym kraju żyje – stwierdził na tej samej minikonferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki.
Obrady forum rozpoczęły wystąpienia prof. Stępnia i gospodarza województwa. Następnie swoimi refleksjami na temat funkcjonowaniu struktur samorządowych i dorobku samorządności podzielili się długoletni lokalni liderzy – wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała, wójt gminy Baruchowo Stanisław Sadowski, wójt gminy Osięciny Jerzy Izydorski, burmistrz miasta i gminy Janikowo Andrzej Brzeziński i starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz. W części roboczej rozmawiano m.in. na temat wyzwań związanych z pandemią Covid-19. Na zakończenie spotkania, które odbywało się w kompleksie Muzeum Etnograficznego w Toruniu, wszyscy obecni otrzymali z rąk marszałka Piotra Całbeckiego pamiątkowe grawertony oraz przygotowany pod patronatem samorządu województwa album „Poczet samorządowców województwa kujawsko-pomorskiego 1990-2023”.
Powołane z inicjatywy samorządu województwa Forum Samorządowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego jest platformą debaty i współpracy wszystkich samorządów terytorialnych regionu oraz artykułowania interesów i potrzeb zarówno regionu jako całości, jak i poszczególnych powiatów i gmin. Do udziału w pracach forum zaproszone są, na równych prawach, wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w regionie: powiaty ziemskie, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, wiejskie i miejsko-wiejskie. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w czerwcu 2016 roku.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
8 września 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 10 września 2020 r.