Podziękowania za ochronę zabytków (zdjęcia)
W ramach inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa w Teatrze Horzycy w Toruniu odbyło się 7 września wręczenie nagród laureatom siódmej edycji konkursu „Dziedzictwo wieków” oraz podsumowanie dziesięciu lat realizacji marszałkowskiego programu wspierania prac w kujawsko-pomorskich zabytkach. Certyfikaty z podziękowaniami marszałka Piotra Całbeckiego odebrali przedstawiciele 140 instytucji zaangażowanych w opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu.
– Dzięki realizacji programu ochrony zabytków samorządu województwa kujawsko-pomorskiego od ponad 10 lat przekazujemy środki na odnawianie obiektów zabytkowych. Chodzi zarówno o remonty dachów i elewacji, jak i renowację wnętrz oraz konserwację zabytkowego wyposażenia. Dziękuję radnym województwa za konsekwentne wspieranie tego rodzaju działań, a szczególne podziękowania należą się właścicielom i zarządcom tych obiektów. To dzięki nim mamy w regionie setki odrestaurowanych i uchronionych przed zniszczeniem zabytków – mówi marszałek Piotr Całbecki.
W czasie ostatniej dekady blisko 90 milionów złotych wsparcia samorządu województwa ze środków unijnych i budżetu trafiło na około 1,5 tysiąca prac – od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki – w blisko 380 zabytkowych obiektach w całym regionie. Najwięcej z nich to kościoły, wśród a wśród wiele świątyń w niewielkich wsiach. Na liście dotowanych prac nie brakuje też pałaców, zamków i dworów, kamienic i budynków mieszkalnych oraz zabytkowych gmachów szkół, muzeów i innych instytucji. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra. Więcej o marszałkowskim programie ochrony zabytków.
Informacja o tegorocznym wsparciu na prace w zabytkach
W ramach wczorajszej uroczystości inaugurującej Europejskie Dni Dziedzictwa i podsumowującej 10 lat realizacji programu prac w zabytkach certyfikaty z podziękowaniami za troskę i opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu odebrali z rąk marszałka Piotra Całbeckiego przedstawiciele ponad 140 instytucji uczestniczących w realizacji programu: samorządowcy, proboszczowie parafii i liderzy zgromadzeń zakonnych, dyrektorzy instytucji kulturalnych, działacze pozarządowi i szefowie instytucji funkcjonujących w zabytkowych obiektach.
Lista wyróżnionych partnerów, którzy odebrali certyfikaty
Podczas spotkania gospodarz regionu wręczył także Medale Hereditas Saeculorum laureatom siódmej edycji marszałkowskiego konkursu „Dziedzictwo wieków”, w którym wyróżniamy dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów.
Laureatami konkursu „Dziedzictwo Wieków” w 2018 roku zostali:
za prace konserwatorskie i restauratorskie:
- Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, za: organizację, budowę i uruchomienie Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce – oddziału Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.
Medal otrzymują: dr Hubert Czachowski – dyrektor Muzeum; Józef Stasiak Usługi Ogólnobudowlane, Podsarnie – wykonawca robót budowlanych i prac restauratorskich w obiektach Parku,
- Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Toruniu, za wykonanie zadania: remont konserwatorski gmachu lazaretu garnizonowego.
Medal otrzymują: Zbigniew Leżuch – dyrektor WSPL; Mariusz Woziwowski – Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe NOVAPOL® Sp. z o. o. Toruń – wykonawca robót budowlanych,
- Klasztor Karmelitów Bosych w Zamartem, za wykonanie zadania: Kościół p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zamartem. Remont dachu z naprawą odprowadzenia wód opadowych.
Medal otrzymują: Ojciec Krzysztof Jank – przeor Klasztoru; Ryszard Piwowski – PERFEKT Zakład Blacharsko-Dekarski P.U.H.P. Bydgoszcz – wykonawca robót budowlanych.
za szczególne osiągnięcia związane z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków:
- dr hab. Monika Jakubek-Raczkowska, dr hab. Juliusz Raczkowski przy współpracy Tomasza Kowalskiego – autorzy książki: Średniowieczne malowidła ścienne w kamienicach mieszczańskich Starego i Nowego Miasta Torunia,
- dr Michał Kurkowski – autor książki: Ryte i malowane dekoracje maswerkowe w architekturze średniowiecznej na terytorium ziemi chełmińskiej. Studium typologiczno-formalne,
- dr hab. Michał Woźniak prof. UMK – Dyrektor Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.
Więcej informacji o osiągnięciach laureatów
Uroczystość w Teatrze Horzycy zakończył koncert jazzowych interpretacji polskich piosenek z lat 1918-2018 w wykonaniu Lory Szafran i Bogdana Hołowni.
Czytaj też: Dni dziedzictwa na Kujawach i Pomorzu
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
7 września 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 10 września 2018 r.