Zapraszamy na bezpłatne badania słuchu
Mieszkańcy naszego regionu mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach słuchu – pierwsza tura odbyła się niedzielę przed Urzędem Marszałkowskim, kolejna dziś (12 marca).
Akcja wiąże się z rozpoczynającym się dziś w Centrum Jordanki Welconomy Forum Toruń, które jest dorocznym międzynarodowym spotkaniu naukowców, polityków i przedstawicieli biznesu, poświęconym aktualnym wyzwaniom w zglobalizowanym świecie. Jednym z jego gości jest światowej sławy polski lekarz otolaryngolog, audiolog i foniatra prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, który bierze udział w otwierającej forum sesji plenarnej. .
W niedzielę badania odbywały się w gmachu Urzędu Marszałkowskiego przy placu Teatralnym 2 i w zaparkowanym przed urzędem busie. Oczekującymi na badania zaopiekowali się pracownicy urzędu. Zapewniliśmy miejsca w zaimprowizowanych poczekalniach, szatnię, toalety i gorące napoje (zdjęcia).
Dziś mobilne centrum słuchu przyjmie kolejnych pacjentów. Godziny przyjęć: 11-16. A ci z Państwa, którzy mimo wszystko nie zdążą się przebadać, będą mogli się zdiagnozować, także bezpłatnie, we wtorek (13 marca) w Ciechocinku przy ulicy Kościuszki 20, tuż obok nowo otwartego Kujawsko-Pomorskiego Centrum Słuchu i Mowy Medincus (godz. 10-15).
Mobilne centrum słuchu to gabinet lekarski na kółkach. Specjalistyczny samochód wyposażony jest w gabinet otolaryngologiczny i kabinę do przesiewowych badań słuchu. Badania są nieinwazyjne i bezbolesne – trwają zaledwie kilka minut. Zapraszamy również dzieci od 7. roku życia.
Słuch jest podstawą komunikacji we współczesnym społeczeństwie, należy więc go sprawdzać w każdym wieku. Wyniki dotychczas prowadzonych badań wskazują, że 16-19 procent dzieci w Polsce może mieć różnego rodzaju problemy związane ze słuchem, które mogą utrudniać prawidłowy rozwój mowy, a nawet rozwój społeczny. Problemy ze słuchem to również poważny problem u osób starszych. Szacuje się, że blisko trzy czwarte 70-latków cierpi na zaburzenia słuchu. Szacuje się, że liczba osób dorosłych żyjących z jakąś formą ubytku słuchu podwoi się do 2060 roku.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu to wiodący w naszym kraju państwowy instytut badawczy (kategoria A+) oraz wysoko wyspecjalizowany szpital zapewniający kompleksową opiekę osobom z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania. Jako placówka medyczna reprezentuje ona najwyższy poziom referencyjny. Instytut został powołany w 1996 roku przez Ministra Zdrowia. Światowe Centrum Słuchu jest najważniejszą jednostką instytutu, w której prowadzona jest główna działalność naukowa, dydaktyczna i kliniczna. Znajduje się w Kajetanach pod Warszawą. Instytut posiada również ośrodek filialny w Łebie, przygotowywane do oddania Centrum Rehabilitacji w Ciechocinku oraz ośrodki współpracujące w Krakowie, Radomiu, Katowicach, Olsztynie, Rzeszowie, Szczecinie, Gdańsku i Opolu.
Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
8 marca 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2018 r.