Turniej rycerski na zamku w Golubiu-Dobrzyniu (zdjęcia)
Wojowie z Włoch, Ukrainy, Francji, Kanady, Australii i Polski stawali w szranki podczas odbywającego się w miniony weekend na zamku w Golubiu-Dobrzyniu 41. Wielkiego Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego. Partnerem głównym wydarzenia był samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.
– Turniej w Golubiu-Dobrzyniu był pierwszą współczesną imprezą tego typu w Polsce. Co roku na golubskim wzgórzu rywalizują śmiałkowie ze wszystkich zakątków kraju, a także z Europy i świata. Turniej stał się wyznacznikiem prężnie działającego ruchu odtwórstwa historycznego, a także marką naszego województwa – zapraszał przed wydarzeniem marszałek Piotr Całbecki.
Zmagania rozpoczęły się w piątek (7 lipca), orszakiem rycerskim, który przeszedł ulicami Golubia-Dobrzynia. W sobotę (8 lipca) odbyły się eliminacje konnego turnieju zręcznościowego, turniejów kuszniczego i łuczniczego, a także międzynarodowego turnieju konnego rycerzy ciężkozbrojnych. Finały tych konkurencji miały miejsce w niedzielę (9 lipca). Na gości wydarzenia czekały też inne atrakcje: pokazy grup rekonstrukcyjnych (m.in. Chorągwi Husarskiej Województwa Kujawsko-Pomorskiego, grupy kaskaderskiej Ukrainian Cossacks, „Sen o Hiszpanii” Teatru Konnego Cabriola), występy nadwornego lutnisty królewny Anny Wazówny, jarmark z pamiątkami, jadłem i napitkiem.
Zamek w Golubiu-Dobrzyniu to czteroskrzydłowy zamek na wzgórzu górującym nad miastem. W przeciągu swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany, m.in. w XVII wieku na polecenie Anny Wazówny. Według legend w czasie wojen polsko-szwedzkich golubski zamek posiadał tajemne, podziemne przejście pod Drwęcą do zamku w Radzikach Dużych. Obecnie mieszczą się w nim muzeum, hotel i restauracja.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
4 lipca 2017 r.
Ostatnia aktualizacja: 10 lipca 2017 r.