Rozmowy o młodych talentach
Tworzenie kompleksowych rozwiązań wspierających ucznia zdolnego oraz ich zastosowanie w praktyce są tematami wojewódzkiej konferencji „Kujawsko-Pomorskie dla ucznia zdolnego”, która odbyła się dzisiaj (6 października) w Urzędzie Marszałkowskim. Organizatorem spotkania, skierowanego do kadry kierowniczej placówek edukacyjnych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, przedstawicieli samorządów lokalnych oraz innych osób zainteresowane tą tematyką, były samorządowe władze województwa we współpracy z trzema kujawsko-pomorskimi centrami edukacji nauczycieli.
Podczas konferencji wykład na temat identyfikowania i kształcenia ucznia zdolnego wygłosiła prof. Wiesława Limont. O pracy z uzdolnionymi uczniami mówili przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznych z Bydgoszczy, Włocławka i Torunia. Pracownicy placówek edukacyjnych i instytucji z Kujaw i Pomorza przedstawili dobre praktyki z zakresu wspierania najzdolniejszych uczniów. Swoje przedsięwzięcia zaprezentowały kujawsko-pomorskie centra edukacji nauczycieli z Bydgoszczy, Torunia i Włocławka, Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku, Zespół Szkół w Kruszwicy, Urząd Miasta Bydgoszcz, VII Liceum Ogólnokształcące w Bydgoszczy, Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu.
W trakcie spotkania była także mowa o powołaniu Kujawsko-Pomorskiej Rady ds. Wspierania Uzdolnień Uczniów. Więcej na ten temat w materiale Kujawsko-Pomorskie dla zdolnych.
Konferencji towarzyszyły prezentacje osiągnięć i prac uzdolnionych uczniów oraz występy młodzieży. Stoiska przygotowały Szkoła Podstawowa nr 14 w Bydgoszczy, Zespół szkół Elektronicznych w Bydgoszczy, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy, Gimnazjum i Liceum Akademickie w Toruniu, Zespół Szkół nr 8 w Toruniu, Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Zespół Szkół Elektrycznych we Włocławku, Zespół Szkół Samorządowych w Kowalu, Miejski Zespół Szkół w Radziejowie oraz Szkoła Podstawowa nr 23 we Włocławku. Wystawę prac plastycznych przygotowała Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.
Przebieg konferencji udokumentował graphic recoder (tzw. myślenie wizualne), była także możliwość zaprezentowania swojego głosu na „ścianie myśli i pomysłów”. Odbyły się też pokazy astronomiczne.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
6 października 2016 r.