Przejdź do treści
Wersja graficzna
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Instrukcja
TAB - Kolejny element
SHIFT + TAB - Poprzedni element
CTRL + F - Wyszukiwarka
ALT + (← / →) – poprzednia / następna (odwiedzona) strona
ESC - Anulowanie podpowiedzi
Facebook Twitter Youtube Instagram Issuu Flickr

 

Koronawirus  

Marszałek w prezydenckiej radzie samorządowej

Uroczystość wręczenia nominacji do prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego, fot. screen z transmisji Kancelarii Prezydenta RP w serwisie społecznościowym
Uroczystość wręczenia nominacji do prezydenckiej Rady ds. Samorządu Terytorialnego, fot. screen z transmisji Kancelarii Prezydenta RP w serwisie społecznościowym

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył w poniedziałek (31 maja) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie w pierwszym posiedzeniu Rady ds. Samorządu Terytorialnego w ramach Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP oraz w uroczystości z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego z udziałem głowy państwa.

 

Powołane dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę dwudziestodziewięcioosobowe gremium jest czwartą tematyczną sekcją Narodowej Rady Rozwoju (wcześniej ukonstytuowały się Rada ds. Ochrony Zdrowia, Rada ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Rada ds. Społecznych). Jego członkami zostali marszałkowie województw, starostowie, prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie, a także prezydenccy doradcy będący radnymi; na przewodniczącego został powołany marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Misją rady będzie przygotowywanie opinii i ekspertyz, przegląd i analiza rozwiązań prawnych oraz opracowywanie założeń i projektów prezydenckich inicjatyw legislacyjnych dotyczących samorządu terytorialnego, wspieranie działań prezydenta dotyczących samorządu terytorialnego, a także promocja inicjatyw wspierających rozwój samorządu terytorialnego.

 

 Po posiedzeniu Rady ds. Samorządu Terytorialnego w ogrodach Pałacu Prezydenckiego odbyła się uroczystość z okazji przypadającego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego.  

 

Samorząd terytorialny, początkowo tylko na poziomie gmin, został w Polsce przywrócony w 1990 roku, od 1999 roku funkcjonują trzy szczeble administracji samorządowej - gminy, powiaty i województwa. Obecnie w naszym kraju jest 16 województw, 314 powiatów ziemskich i 66 miast na prawach powiatu oraz 2 477 gmin (302 miejskie, 652 miejsko-wiejskie i 1 523 wiejskie).

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

31 maja 2021 r.  

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2021 r.

Czytaj więcej

© Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Toruń 2014. Wszystkie prawa zastrzeżone