Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Pracowity rok strażaków

Ponad 31 tysięcy interwencji odnotowali w 2017 roku strażacy w województwie kujawsko-pomorskim – to o 25 procent więcej niż w roku poprzednim. Jedna piątą strażackich akcji (ponad 6 tysięcy zdarzeń) stanowiły wyjazdy związane z usuwaniem skutków sierpniowej nawałnicy.

 

– Są wszędzie tam, gdzie zagrożone są życie, zdrowie i mienie. Bywa, że realizując piękną strażacką zasadę „Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek” narażają siebie, niosąc pomoc innym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

Nad bezpieczeństwem mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego czuwa 1,6 tysiąca zawodowych strażaków z Państwowej Straży Pożarnej, którzy służą w 30 jednostkach ratowniczo-gaśniczych, działających w pod skrzydłami Komendy Wojewódzkiej PSP, 4 komend miejskich oraz 15 komend powiatowych. Do ich dyspozycji jest w sumie 426 pojazdów, w tym 73 samochody gaśnicze oraz 212 samochodów specjalnych. W ubiegłym roku strażacy przejechali nimi łącznie półtora miliona kilometrów.

 

Strażacy ze struktur Ochotniczej Straży Pożarnej to 855 jednostek w całym regionie, przede wszystkim na terenach wiejskich, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym działa 209 z nich. Liczba czynnych członków to ponad 27 tysięcy, a całe środowisko – z członkami honorowymi, członkami wspierającymi, angażującymi się w działalność ochotniczych drużyn strażackich paniami oraz drużynami harcerskimi i młodzieżowymi – to ponad 35 tysięcy osób.

 

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, w  2017 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego zanotowano w sumie 31,3 tysiąca zdarzeń, a liczba interwencji wzrosła o 25 procent w stosunku do roku poprzedniego. Jedna szósta wszystkich strażackich akcji to wyjazdy do pożarów. W ubiegłym roku odnotowano 5,4 tysiąca takich interwencji (17 procent mniej niż w roku poprzednim), a w działaniach gaśniczych uczestniczyło 10,7 tysiąca strażackich zastępów. Życie w pożarach w 2017 roku straciło 16 osób, a 193 osoby zostały ranne.

 

Zdecydowana większość strażackich akcji – ponad 24 tysiące – to wyjazdy do tzw. miejscowych zagrożeń, między innymi wypadków komunikacyjnych, niebezpiecznych awarii, a także interwencji związanych z usuwaniem następstw katastrof naturalnych. W 2017 roku liczba tego rodzaju strażackich akcji wzrosła o 42 procent, uczestniczyło w nich 36 tysięcy strażackich zastępów. Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku miejscowych zagrożeń wyniosła w ubiegłym roku 167, rannych zostało 3348 osób.

 

Ubiegłoroczny wzrost liczby tego rodzaju interwencji związany był przede wszystkim z usuwaniem skutków nawałnicy, która przeszła nad regionem w nocy z 10 na 11 sierpnia 2017 roku. Strażacy odnotowali wówczas 6077 zdarzeń, zabezpieczyli 2009 zerwanych i uszkodzonych dachów oraz budynków, prowadzili działania na drogach regionu o łącznej długości ponad 260 kilometrów. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach bydgoskim, żnińskim, nakielskim, sępoleńskim i tucholskim.

 

Informację o stanie funkcjonowania Państwowej Straży Pożarnej w regionie przedstawił na ostatniej sesji sejmiku (5 lutego) zastępca kujawsko-pomorskiego komendanta wojewódzkiego PSP  mł. bryg. Jacek Kaczmarek. Dokument „Stan organizacji Państwowej Straży Pożarnej i funkcjonowanie krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego na terenie województwa kujawsko-pomorskiego w 2017 roku” przygotowany przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 lutego 2018 r.