NZS – fenomen 1980 roku
Zasłużeni w walce o autonomię wyższych uczelni w latach 1980-1989 odebrali w sobotę (14 maja) podczas oficjalnej uroczystości w toruńskim Ratuszu Staromiejskim medale Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis. W piątek i sobotę (13 i 14 maja) w Toruniu odbyła się główna cześć obchodów trzydziestopięciolecia Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
Początkiem był piątkowy wieczór w amfiteatrze toruńskiego Muzeum Etnograficznego, gdzie dla byłych i obecnych członków NZS zagrała Kobranocka. Po koncercie odbyło się afterparty w klubie Od Nova.
W sobotni poranek miały miejsce msza święta w intencji środowiska w kościele jezuitów, a potem odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Dworze Artusa i otwarcie przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej wystawy „35 lat NZS UMK” na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego. O 11.30 w ratuszowych wnętrzach rozpoczęła się oficjalna ceremonia jubileuszowa z udziałem byłej marszałek Senatu Alicji Grześkowiak i byłego wicemarszałka Senatu Jana Wyrowińskiego, marszałka Piotra Całbeckiego, prezesa IPN Łukasza Kamińskiego, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego i prorektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzeja Sokali, podczas której gospodarz województwa wręczył marszałkowskie medale Unitas Durat zasłużonym dla niezależności uczelni działaczom NZS z lat 1980-1989. Podczas tej samej uroczystości prezes Łukasz Kamiński wręczył przyznawane przez Instytut Pamięci Narodowej Krzyże Wolności i Solidarności, którymi odznaczono zasłużonych działaczy podziemnej antypeerelowskiej opozycji demokratycznej.
- Lista odznaczonych Medalem Marszałka Unitas Durat Cuiaviano-Pomeraniensis
- Lista odznaczonych Krzyżem Wolności i Solidarności
Odbyła się także ceremonia wręczenia odznaczeń nadanych przez samorządowe władze Torunia. Medale „Za Zasługi dla Miasta Torunia” na wstędze, przyznane przez Radę Miasta gen. Zbigniewowi Nowkowi i NZS UMK, wręczyli wiceprzewodniczący RM Michał Jakubaszek i Łukasz Walkusz. Medal Prezydenta Torunia Thorunium z rąk prezydenta Michała Zaleskiego odebrał Wiesław Janowski.
Zakończeniem oficjalnych uroczystości była konferencja naukowa „Niezależne Zrzeszenie Studentów – fenomen 1980 roku”.
Obchody 35. rocznicy powstania NZS rozpoczęły się w Kujawsko-Pomorskiem 25 kwietnia. Obradujący tego dnia sejmik województwa przyjął stanowisko, w którym podkreślił wagę powstania organizacji. Tego samego dnia na frontowej elewacji gmachu Urzędu Marszałkowskiego odsłonięto tablicę upamiętniającą studencki strajk okupacyjny z lutego 1981 roku.
NZS powstało we wrześniu 1980, w wyniku samoorganizacji środowiska dążącego do demokratyzacji życia akademickiego. Także jesienią 1980 zostały powołane komórki zrzeszenia w uczelniach na terenie obecnego województwa Kujawsko-Pomorskiego – na UMK (17 września) i na Akademii Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (16 października) oraz w bydgoskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej, Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Bydgoszczy i bydgoskiej filii gdańskiej Akademii Medycznej.
- Czytaj też: Rada dla wsparcia bohaterów podziemnej opozycji
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
13 maja 2016 r.
Ostatnia aktualizacja: 16 maja 2016 r.