Zebranie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba
Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba obchodzi 10-lecie działalności. W Vila Nova de Gaia w Portugalii odbyło się dwudniowe spotkanie członków organizacji. Otworzył je marszałek Piotr Całbecki, który zakończył właśnie prezydencję w federacji. Zebrani przyjęli stanowisko potępiające rosyjską agresję na Ukrainę.
Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba z Compostelli to międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające samorządy a także organizacje pozarządowe działające na rzecz promocji „camino de Santiago” czyli szlaków prowadzących do grobu św. Jakuba Apostoła. Po dwóch latach przerwy – spowodowanych pandemią – członkowie federacji mogli wreszcie spotkać się na żywo i uścisnąć sobie dłoń podczas dorocznego zebrania generalnego.
Podczas spotkania marszałek Piotr Całbecki podsumował dwuletni okres prezydencji Kujawsko-Pomorskiego. – Przypadł mi w udziale zaszczyt kierowania Federacją w niełatwym czasie pandemii. W tym czasie przeżyliśmy trudne chwile lockdownu, ograniczeń poruszania się, braku możliwości spotkań. Paradoskalnie ratunkiem było dla nas „camino” – wędrówka, czy też inne formy pielgrzymowania po drogach świętego Jakuba. To była jedna z niewielu dozwolonych form aktywności, z której Polacy i generalnie mieszkańcy Europy chętnie skorzystali. Wykorzystaliśmy ten czas także na reformę Federacji – wprowadziliśmy dwuletnią prezydencję, ustanowiliśmy funkcję menedżera Federacji celem usprawnienia naszych działań i aktywności. Zrealizowaliśmy unijny projekt Creative Loci Iacobi w ramach programu COSME – umożliwiający wirtualną wędrówkę po drogach św. Jakuba z opcją oglądania zdjęć wykonanych w technice 360 stopni – zaznaczył gospodarz województwa.
W zebraniu poza delegacją z Kujawsko-Pomorskiego uczestniczyli przedstawiciele regionów Galicji i Asturii (Hiszpania), aglomeracji Le Puy en Velay (Francja), Villa Pouca de Aquilar (Portugalia), Zuid Limburg (Holandia), Litewskiej Federacji Dróg Św. Jakuba. W poczet nowych członków Federacji przyjęto region Kantabrii (Hiszpania) oraz Portugalską Federację Dróg Św. Jakuba. Prezydencję od Kujawsko-Pomorskiego przejął region Galicji (Hiszpania), a funkcję przewodniczącego sprawować będzie Nava Castro, na co dzień szefowa organizacji „Tourismo de Galicia”.
Kolejnego dnia świętowaliśmy 10-lecie Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba. Podczas laudacji podsumowującej dekadę marszałek Piotr Całbecki wspomniał o roli św. Jana Pawła II w promocji idei „camino”:
– Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Santiago de Compostela ogłosił Akt Europejski, który stał się ideową podstawą do zjednoczenia Europy. Wówczas – 9 listopada 1982 roku, powiedział: „Moje spojrzenie ogarnia w tej chwili cały kontynent europejski, tę olbrzymią sieć dróg komunikacji, które łączą składające się nań miasta i narody; widzę te drogi, które od średniowiecza prowadziły i prowadzą do Santiago de Compostela. (…) Tu przybywali z Francji, z Włoch, z Europy Środkowej, z krajów nordyckich i z narodów słowiańskich chrześcijanie wszelkich stanów: od królów aż po najskromniejszych wieśniaków; chrześcijanie wszystkich poziomów duchowych: od świętych, jak Franciszek z Asyżu czy Brygida Szwedzka, aż po publicznych grzeszników, czyniących pokutę. Cała Europa odnalazła się wokół tej „pamiątki” świętego Jakuba, w tych samych wiekach, w których budowała się, jako kontynent jednorodny i zjednoczony duchowo. Dlatego sam Goethe stwierdził, że świadomość europejska zrodziła się w pielgrzymowaniu. (…)
Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba skupia się na umacnianiu wspólnego europejskiego dziedzictwa i kulturowego wkładu różnych krajów Europy do historii i tożsamości kontynentu. Należą do niej regiony i organizacje ośmiu krajów: Hiszpanii, Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Francji, Holandii i Polski.
Pierwszy europejski szlak kulturowy
Szlak Świętego Jakuba to przecinająca całą Europę sieć dróg prowadzących do znajdującego się w Santiago de Compostela grobu apostoła. 3 października 1987 roku sieć została ogłoszona przez Radę Europy pierwszym europejskim szlakiem kulturowym, a gwarantem jego certyfikatu została Europejska Federacja Dróg Świętego Jakuba. Federację założono w kwietniu 2011 roku, a jej głównym celem jest promocja kulturalna i turystyczna szlaku.
Cała sieć szlaków Świętego Jakuba w Polsce liczy obecnie blisko 6 tysięcy kilometrów, fragment tej drogi przebiega przez województwo kujawsko-pomorskie. Trasa wiedzie od Brodnicy, poprzez Płonne, Szafarnię (oba powiat golubsko-dobrzyński), Toruń, Inowrocław, Mogilno, aż do granicy z województwem wielkopolskim.
Nasze działania na Camino Polaco
Samorząd województwa wspiera finansowo działania mające na celu promocję i bieżące utrzymanie Dróg Świętego Jakuba – Camino Polaco. Regularnie dofinansowujemy znakowanie szlaków turystycznych, montaż i aktualizację tablic informacyjnych, publikacje przewodników i map szlaku, pozyskiwanie kamieni milowych z hiszpańskich odcinków Camino, a także organizację rajdów pieszych, rowerowych i spływów kajakowych (szlak Camino Polaco niemal pokrywa się z przebiegiem Drwęcy przez nasze województwo). Przy samorządzie województwa działa również Rada Programowa ds. rozwoju Szlaku Św. Jakuba w województwie kujawsko-pomorskim, w skład której wchodzą przedstawiciele samorządów oraz stowarzyszeń znajdujących się na szlaku. Rada stawia sobie za cel tworzenie nowej oferty dla mieszkańców i gości odwiedzających Kujawy i Pomorze oraz popularyzację idei Camino Polaco poprzez stworzenie warunków do komercjalizacji oferty turystycznej (więcej).
Czytaj także : Ta droga jest magiczna – rozmowa z Aną Ritą Dias, przewodniczącą Europejskiej Federacji Dróg Świętego Jakuba w Composteli, przedstawicielką Portugalii w tej organizacji.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
29 czerwca 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 7 lipca 2022 r.