Aktualności

Obserwacje zaćmienia Słońca, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Obserwacje zaćmienia Słońca, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Wspólnie obserwowaliśmy zaćmienie Słońca

To zjawisko, które możemy zaobserwować tylko raz na kilka lat. We wtorek (25 października) na Kujawach i Pomorzu mogliśmy zobaczyć największe zaćmienie Słońca w Polsce od 2015 roku. Na placu przed Urzędem Marszałkowskim oraz na Woli Zamkowej stanęły specjalne teleskopy słoneczne do wspólnych obserwacji. Nadchodzące zjawisko było najciekawszym na przestrzeni ostatnich lat, w niektórych rejonach Polski Księżyc zakrył aż do 46 proc. tarczy naszej gwiazdy.

 

Zjawisko można było obserwować od godziny około 11.14 do 13.33. Największe przesłonięcie tarczy Słońca przez Księżyc nastąpiło o godzinie 12.23. Sprzęt astronomiczny przed urzędem wystawiła Szkoła Podstawowa z Złejwsi Wielkiej (powiat toruński). Ponadto obserwacje na Woli Zamkowej w Toruniu zorganizowało także I Liceum Ogólnokształcące z Inowrocławia.

 

Pamiętajmy, aby nigdy nie obserwować zaćmienia Słońca gołym okiem. Takie próby są po prostu niebezpieczne dla wzroku, podobnie jak za pomocą niezabezpieczonych przyrządów optycznych. Aby nie narażać się na szkody dla wzroku, należy zaopatrzyć się w specjalne okulary do obserwacji zaćmień Słońca, można też stosować folię mylarową (do kupienia internetowo lub w sklepach z przyrządami optycznymi). Następne niewielkie zaćmienie Słońca będzie widoczne w Polsce w marcu 2025 roku. Na niemal całkowite zaćmienie trzeba będzie poczekać do 2075 roku.

 

Obserwacje organizowane przez uczniów szkół z naszego województwa są możliwe dzięki projektowi realizowanemu przez Departament Edukacji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 „Niebo nad astrobazami – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów”.

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

24 października 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 26 października 2022 r.

 

Obserwacje zaćmienia Słońca, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPObserwacje zaćmienia Słońca, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPObserwacje zaćmienia Słońca, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPObserwacje zaćmienia Słońca, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPObserwacje zaćmienia Słońca, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP