Z wdzięczności za świadectwo
Najstarsza mieszkanka województwa i jedna z najstarszych Polek, włocławianka Kazimiera Koralewska, obchodziła w środę (15 stycznia) swoje 110. urodziny. Pani Kazimierze z okazji jubileuszu życzymy wszystkiego najlepszego. Najstarszym mieszkańcom województwa, którzy ukończyli setny rok życia wręczamy imienny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, najwyższe wojewódzkie odznaczenie. W związku z tym zapraszamy do kontaktu rodziny osób z województwa kujawsko-pomorskiego, które skończą sto lat, a także osób, powyżej setnego roku życia, którym do tej pory nie wręczyliśmy medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344.
– Życie najstarszych mieszkańców regionu jest klamrą, która łączy dziesięciolecia, towarzyszy całej współczesnej historii naszej ojczyzny. Ich losy są symbolem losów naszego kraju. Jesteśmy wdzięczni za świadectwo, za proste, osobiste opowieści, dlatego z wielką przyjemnością honorujemy nestorów mieszkających w regionie najwyższym wojewódzkim odznaczeniem, medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis – mówi marszałek Piotr Całbecki.
O wszystkich uhonorowanych osobach piszemy w naszej zakładce „Rówieśnicy Niepodległej”.
Pomysł był prosty. Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości postanowiliśmy uhonorować najstarszych mieszkańców regionu, którzy swoją pamięcią sięgają do początków odrodzonej ojczyzny. Medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis po raz pierwszy wręczyliśmy Rówieśnikom Niepodległej w kwietniu 2018 roku, podczas specjalnej sesji sejmiku. Odebrało go dziewięciu stuletnich mieszkańców regionu. Spotkania kontynuujemy do dziś. Są dla nas niezwykłym wydarzeniem, bo dzięki nim poznajemy historię naszego kraju od najprostszej, osobistej strony.
Do tej pory spotkaliśmy się i przekazaliśmy medal Unitas Durat z ponad setką osób z regionu, które ukończyły setny rok życia. Spośród uhonorowanych osób zdecydowana większość, dziewięćdziesiąt dziewięć, to kobiety. Każda z uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na innych frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Wysłuchaliśmy od nich historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się w zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.
Pierwsze spotkania przerodziły się w dalsze znajomości. Z panią Aurelią Liwińską spotkaliśmy się już kilkukrotnie, towarzyszyła nam przy odsłonięciu instalacji zawierającej kartki ze złożonymi pod deklaracją na stulecie odzyskania niepodległości podpisami mieszkańców regionu, była także gościem specjalnym jednego z lotów reaktywowanego połączenia Bydgoszcz-Warszawa-Bydgoszcz. Marszałek Piotr Całbecki był gościem 107. i 108. urodzin mieszkającej w Chełmnie pani Elżbiety Rogali, przedwojenny ułan, pan Maksymilian Kasprzak, podczas sesji sejmików województw kujawsko-pomorskiego i pomorskiego z okazji stulecia powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich wygłosił tekst roty przysięgi generała Hallera. Setną osobą, której wręczyliśmy medal była pani Eufemia Bolinowska, mieszkająca w Grębocinie obok Torunia.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
17 stycznia 2020 r