Rynek potrzebuje specjalistów
Rozmowa z Dorota Żulewską, dyrektorem Centrum Kształcenia Zawodowego im. Ignacego Łyskowskiego w Grubnie w powiecie chełmińskim, laureatką Nagrody Marszałka Województwa w dziedzinie edukacji.
Jesteśmy świadkami renesansu szkolnictwa zawodowego?
Trudno zaprzeczyć. Blisko 60 % uczniów kończących szkoły podstawowe podejmuje naukę w szkołach branżowych i technikach. Ta tendencja sprzyja rozwojowi polskiej gospodarki szczególnie w segmencie produkcji i usług. Młodzież w ostatnim czasie przekonała się, że wykształcenie techniczne stwarza możliwości zdobycia stabilnego zatrudnienia oraz dalszego rozwoju. Szkolnictwo zawodowe stało się wśród młodych ludzi po prostu modne.
Centrum Kształcenia Zawodowego w Grubnie przyciąga coraz więcej młodzieży, w czym tkwi sekret waszej atrakcyjności?
Stawiamy na innowacyjność i kreatywność, nauczyciele wprowadzają rozwiązania wychodzące poza granice konwencjonalnego myślenia. Rozszerzamy ofertę kształcenia w branżach priorytetowych dla regionu oraz rozwijamy wśród uczniów i nauczycieli różnorodne kompetencje. Tylko w ostatnich dwóch latach nauczyciele zawodu wzięli udział w 50 profesjonalnych szkoleniach branżowych i konferencjach, 600 naszych uczniów uczestniczyło w 40 zawodowych warsztatach oraz w płatnych stażach zawodowych, organizowaliśmy też spotkania z przedstawicielami atrakcyjnych zawodów. Zawsze podkreślałam, że dobry mechanik, projektant czy szef kuchni jest ceniony na rynku pracy i dobrze opłacany, a kształcenie zawodowe przeszło pozytywną zmianę. Na uwagę zasługuje również elastyczność nauczycieli szkół zawodowych w zakresie dostosowywania kształcenia do potrzeb rynku, a jest to o tyle trudne, że rynek zmienia się szybciej niż system edukacji. Wspólnie z zespołem wychodzimy naprzód, wdrażamy nowoczesne rozwiązania, dzięki funduszom unijnym rozbudowujemy i doposażamy bazę dydaktyczną, ściśle współpracujemy z pracodawcami, realizujemy innowacje pedagogiczne, tworzymy klasy patronackie oraz kroimy szkołę na miarę potrzeb naszych i przyszłych uczniów. Już teraz wiemy, że rynek pracy za kilkanaście lat będzie różnił się od dzisiejszego. Powstaną nowe profesje, a 60% dzieci, w przyszłości będzie pracować w zawodach, które dziś jeszcze nie istnieją.
Za sukcesami zawsze stoją wyjątkowi ludzie, czym kieruje się pani budując zespół?
Budowanie dobrego zespołu to jeden z najważniejszych aspektów mojej pracy. Skupiam się na ludziach, na ich mocnych stronach. Ken Blanchard, jeden z najbardziej wpływowych ekspertów w dziedzinie przywództwa na świecie, powiedział „przyłapuj ludzi na tym, co robią dobrze! Chwal ich zachowanie. Rób to bezzwłocznie. Bądź konkretny. Powiedz, co czujesz w związku z tym….” Ta maksyma jest dla mnie drogowskazem w pracy, drogowskazem w podejmowaniu decyzji oraz w tworzeniu dobrej atmosfery.
Udzielacie się również charytatywnie. Jak motywować młodzież do dodatkowych aktywności?
Zachęta jest kluczem do sukcesu. Młodzież musi być świadoma problemów, z jakimi borykają się osoby potrzebujące. Motywując do aktywności charytatywnej należy pokazać, że nawet małe działania mogą mieć ogromny wpływ na czyjeś życie. Doceniajmy wysiłek i okazywanie empatii w tym trudnym dla nas wszystkich świecie. W swoich działaniach kierujemy się znaną maksymą, że „nie można zmienić całego świata, ale można zmienić cały świat jednego człowieka”. W naszej szkole stwarzamy możliwość bezpośredniego zaangażowania się w akcje charytatywne. Od kilku lat uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. To zakrojona na szeroką skalę aktywność, w którą angażują się zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. To samorząd uczniowski wybiera rodzinę, której chcemy pomóc, zatem wszystko dokonuje się rękoma uczniów. I to jest bardzo ważne, dzięki temu czują, że mogą o czymś decydować, w ten sposób uczymy ich empatii i odpowiedzialności. Organizowaliśmy również zbiórki ubrań dla Ukraińców, wspieramy fundację Ratujemy zwierzaki oraz Siepomaga, angażujemy się w odbywające się na terenie Chełmna koncerty charytatywne, wystawiając stoiska z przygotowanymi przez uczniów wypiekami lub ozdobami świątecznymi, ze sprzedaży których dochód przeznaczony jest na szlachetny cel. Ponadto dwa razy w roku od kilku lat organizowane są w szkole zbiórki pieniędzy na rzecz bezdomnych psów i kotów ze schroniska w Sulnówku. Jest to szereg połączonych ze sobą zbiórek, które przynoszą imponujące wyniki. W ten sposób wychowujemy wrażliwych młodych ludzi, którzy nie przejdą obojętnie obok potrzebujących ludzi czy zwierząt. To również nauka wspólnego działania w grupie, nauka, której skutki widać od razu.
Co w pracy zawodowej daje pani największe zadowolenie?
Praca z ludźmi i dla ludzi, dobre, pełne życzliwości relacje z koleżankami i kolegami z pracy. Atmosfera także buduje kulturę organizacyjną szkoły. Dla mnie są to źródła inspiracji, motywacji, dają mi zapał do działania. Satysfakcję odczuwam, gdy widzę zainteresowanie uczniów moim przedmiotem, ich zaangażowanie, postępy i sukcesy, gdy widzę na korytarzach szkoły uśmiechniętych współpracowników i uczniów. Ten widok mnie buduje i sprawia, że jestem silna. Dzięki nim odważnie patrzę w przyszłość i nie obawiam się wyzwań.
Zobacz tez: Nagrody Marszałka Województwa – 2023
Kwiecień 2024 r.