Wyjątkowe kartki w 100-lecie odzyskania niepodległości
Urząd Marszałkowski we współpracy z Pocztą Polską i Muzeum Etnograficznym w Toruniu przygotował okolicznościowe kartki oraz znaczki pocztowe będące pamiątką związaną z obchodami stulecia odzyskania niepodległości. Zachęcamy do ich nabycia.
Trzy spersonalizowane kartki powstałe z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości zawierają reprodukcję obiektów gromadzonych w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu. Wyjątkowe pocztówki przedstawiają obraz „Cud nad Wisłą” malowany na szkle, autorstwa Janiny Jarosz z 1981 roku, polichromię drewnianą „Piłsudski walczy z czerwonym smokiem” Zdzisława Słonina z 1994 roku oraz obraz „Powrót Torunia do Macierzy” Wiktora Chrzanowskiego z 1988 roku. Kartki wydrukowano w ilości 16 tysięcy sztuk.
Urząd Marszałkowski przygotował także okolicznościowe kartki z wizerunkiem patrona województwa kujawsko-pomorskiego, papieża Jana Pawła II.
Kolejną kartkę będącą reprodukcją pocztówki przedstawiającej obraz Stanisława Kaczora-Batowskiego „Zadwórze – Polskie Termopile”, wydanej w Krakowie w 1937 roku, wydrukowano i dołączono do opublikowanej przez województwo kujawsko-pomorskie książki pod tym samym tytułem, poświęconej obrońcom Zadwórza, którzy w 1920 roku polegli w heroicznej walce, broniąc Lwowa przed bolszewikami.
Kartki z reprodukcjami zbiorów Muzeum Etnograficznego można otrzymać bezpłatnie w kasach Muzeum (odział w Toruniu i Wielkiej Nieszawce). Pierwsze osoby wraz z pocztówkami otrzymają również okolicznościowe znaczki pocztowe. Akcja trwa do wyczerpania nakładu (więcej).
Wszystkie kartki pocztowe są do nabycia również w Urzędzie Pocztowym Bydgoszcz 1 (ul. Jagiellońska 6) oraz Urzędzie Pocztowym Toruń 1 (ul. Rynek Staromiejski 15).
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
3 października 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 8 października 2018 r.